Kizashi - będzie, nie będzie

Suzuki należy do grona producentów małych samochodów. Kizashi miał być pierwszym prawdziwym przedstawicielem klasy średniej. Pojawiły się jednak plotki o zarzuceniu projektu - czy są prawdziwe?

Największym samochodem osobowym Suzuki jest obecnie kompaktowy SX4 . W USA pod nazwą Suzuki Verona sprzedawano średniej klasy model będący w rzeczywistości koreańskim Chevroletem Evanda. Suzuki postanowiło stworzyć własny model klasy średniej, czego wyrazem są aż trzy kolejne prototypy o nazwie Kizashi. Dwie limuzyny o nadwoziach typu sedan i hatchback oraz SUV , czy raczej crossover, zbudowane są przy użyciu tych samych podzespołów.

Samochód w wersji produkcyjnej będzie niewiele się różnił od ostatniego, trzeciego prototypu. Preferowane przez Amerykanów nadwozie trójbryłowe napędzane będzie przez 3,6 litrowy silnik V6 rozwijający 300 KM. Najprawdopodobniej podstawowym silnikiem będzie znany u nas z Grand Vitary nowy 2,4 l. R4 o mocy 169 KM.

W związku z kryzysem i rezygnacją Suzuki ze stoiska na największym salonie samochodowym w USA, który rozpocznie się 11 stycznia w Detroit, pojawiły się plotki o porzuceniu projektu. Suzuki oficjalnie zaprzeczyło tym pogłoskom i zapewnia, że debiut planowany podczas tegorocznego nowojorskiego salonu jest wciąż aktualny. 

Jeżeli Suzuki zdecyduje się wprowadzić nowego sedana również na rynki europejskie, należy spodziewać się mniejszych jednostek napędowych montowanych pod jego maską. 

Marcin Lewandowski

Samochody: Suzuki Grand Vitara - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.