Mercedes - niebieskie trio Blue-Zero

Podczas styczniowych targów w Detroit Mercedes zamierza zaprezentować trzy ekologiczne modele koncepcyjne. Będą to małe, ekonomiczne auta dające pewne wyobrażenie o przyszłej, przyjaznej środowisku, linii Mercedesa.

Prototypy noszą nazwy E-Cell, E-Plus (E-Cell Plus) i F-Cell. Każdy z nich prezentuje nieco inne podejście do tematu ograniczenia spalania oraz emisji CO2 .

Pierwszy z nich - widoczny na szkicach - E-Cell to pięciodrzwiowy hatchback. Całkowicie elektryczne auto zasilane będzie z zestawu baterii litowo-jonowych. Te z kolei będą napędzać silniczki elektryczny umieszczone przy kołach. Dwugodzinne ładowanie powinno zapewnić zasięg rzędu 200km. Do codziennego poruszania się po mieście powinno w zupełności wystarczyć.

Dla lubiących dłuższe wycieczki są dwa pozostałe auta. E-Cell Plus (lub E-Plus), oprócz zestawu baterii, otrzyma dodatkowo któryś z 3-cylindrowych silników benzynowych znanych ze Smarta ForTwo. Podobno będzie mógł służyć zarówno do bezpośredniego napędzania kół, jak i do doładowywania baterii. Zatankowany pod korek i z całkowicie naładowanymi bateriami E-Cell Plus będzie mógł pokonać dystans 600km. Same baterie wystarczą jednak tylko na 100km.

Najmniej wiadomo o ostatnim z ekologicznej trójki Mercedesa - F-Cell. Ze szczątkowych informacji wynika, że będzie to samochód wykorzystujący ogniwa paliwowe. Przy pełnym (wodoru) baku, elektryczny silnik ma zapewnić zasięg około 650km.

Targi w Detroit startują za miesiąc, zatem już niebawem powinny się pojawić nowe, bardziej szczegółowe informacje.

bs, Źródło: motorauthority.com, ridelust.com

Samochody: Mercedes - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.