Biały - najbardziej popularny kolor samochodu

Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Firma DuPont co roku przeprowadza badanie na temat najczęściej wybieranych kolorów samochodów. Właśnie ogłosiła tegoroczne wyniki.

Firma DuPont zna się na rzeczy. Ten chemiczny gigant powstał w 1802 roku, a obecnie jest jednym z największych na świecie producentów lakierów samochodowych.

Tegoroczny raport pokazuje, że kolor biały (razem z perłowym) jest najpopularniejszym kolorem nadwozia w Stanach Zjednoczonych. I to drugi rok z rzędu! Potwierdza się także rosnącą popularność tego koloru w znaczeniu globalnym. Zawsze chętnie wybierane barwy, jak czarny czy srebrny, mają jednak wciąż silny udział w światowym rynku.

Firma Du Pont przewiduje, że kolor biały jest czymś w rodzaju "neutralizatora palety" - przełamuje długoterminowy trend (przez siedem lat, to wspomniany srebrny był najpopularniejszym kolorem nadwozia) jednocześnie przygotowując podłoże dla zupełnie nowego kolorystycznego trendu. Raport podkreśla również znaczny wzrost popularności barw chromatycznych, jak niebieski czy czerwony, które obecnie są wciąż stosunkowo rzadko wybierane.

W Europie króluje czerń z wynikiem 26%. Na podium znalazły się również lakiery: srebrny oraz szary, uzyskując odpowiednio wynik 20% i 18%. "Kolory białe" zagarnęły łącznie jedynie 10% rynku, z czego kolor perłowy jest wybierany w mniej niż 1% przypadków. Trzeba jednak zaznaczyć, że popularność koloru białego w Europie wzrasta - w zeszłym roku wynosiła 8%.

Biel ma z kolei silną pozycję w krajach azjatyckich - pierwsze miejsca w Japonii i Indiach oraz miejsce w pierwszej trójce w Korei Południowej. Wyraźną dominację psuje jednak 10% - rosyjski wynik. Tu wciąż dość znacząco wygrywa kolor srebrny 30%. Podobnie jak w Chinach, gdzie uzyskał wynik 32%. Najwięcej srebrnych aut (procentowo) spotkamy w Korei Południowej - stanowią aż 50% rynku samochodowego.

bs, Źródło: autoblog, DuPont

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.