Kompaktowe ogniwa z napędem 4x4

Suzuki opracowało projekt samochodu kompaktowego noszącego oznaczenie SX4-FCV, w którym źródłem napędu są ogniwa paliwowe.

Suzuki Motor Corporation opracowała projekt samochodu kompaktowego noszącego oznaczenie SX4-FCV , w którym źródłem napędu są ogniwa paliwowe i otrzymała dopuszczenie japońskiego ministerstwa zagospodarowania przestrzennego, infrastruktury, transportu i turystyki do testów na drogach publicznych.

Model SX4-FCV charakteryzuje się dobrymi osiągami (V-max=150km/h) i własnościami dzięki ogniwom paliwowym o wysokiej wydajności produkcji General Motors (GM) oraz wysokociśnieniowemu (70 MPa) zbiornikowi wodoru konstrukcji Suzuki, a także kondensatorowi, który odzyskuje energię przy hamowaniu i wykorzystuje ją podczas przyspieszania, wspomagając w ten sposób pracę ogniw. Suzuki planuje testy modelu SX4-FCV na drogach publicznych z zamiarem wykorzystania ich wyników w pracach nad dalszym rozwojem konstrukcji pod kątem opracowania modelu przeznaczonego do sprzedaży.

Firma Suzuki pracuje nad tą technologią wspólnie z GM od roku 2001 . Do tej pory za zgodą ministerstwa trzykrotnie testowano na drogach publicznych małe samochody napędzane ogniwami paliwowymi: model MR Wagon-FCV i Wagon R-FCV w październiku 2003 roku oraz ponownie MR Wagon-FCV w grudniu 2004.

Źródło: Suzuki

Znajdź Suzuki dla siebie - oferty Autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.