Saab 9-X Air

Saab pokazał oficjalne zdjęcia nowego prototypu 9-X Air. Jest to kabriolet oparty na znanym prototypie 9-X BioHybrid.

Saab 9-X był zapowiedzią kompaktowego modelu 9-1, mającego konkurować m.in. z Volvo C30 i S40. Podczas salonu samochodowego w Paryżu pokazany zostanie kolejny prototyp, tym razem zwiastujący odkryte nadwozie. Czyżby wzorem swojego szwedzkiego konkurenta następny Saab cabrio miał się skurczyć?

Obecny model Volvo C70 oparty jest na konstrukcji modeli C30/S40/V50, czyli zmniejszył się o dwie klasy w porównaniu do poprzednika. Jeżeli Saab miałby powtórzyć ten manewr, to byłaby prawdziwa rewolucja. Na razie to tylko spekulacje i miejmy nadzieję, że obecny 9-3 Cabrio doczeka się pełnoprawnego następcy.

Saab 9-X Air wprowadza kilka nowych, nie znanych dotąd w autach tej marki elementów. Pierwszym jest podzielona na dwie części tablica przyrządów, wyświetlająca wszystkie informacje w dolnej i tylko niezbędne w górnej z nich. Można przypuszczać, że główny wyświetlacz będzie można przyciemnić, bądź wyłączyć za pomocą funkcji "Night Panel".

Nadwozie nie przypomina klasycznego kabrioletu. Z tyłu dwa słupki "przechwytują" górną linię okien pełniąc jednocześnie rolę pałąków bezpieczeństwa. Za intensywność wiatru we włosach ma zadbać mały, ale wyjątkowo mocny silnik 1,4 l. zasilany bioetanolem E85.

Marcin Lewandowski

Znajdź Saaba dla siebie - oferty Autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.