Tania polisa, duże kłopoty?

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia nigdy nie sugeruj się samą ceną składki. Zobacz, co naprawdę kryje się w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych

W tabelach przedstawiamy porównanie oferty dziewięciu wiodących na polskim rynku towarzystw ubezpieczeniowych. Pierwsza piątka to starsi, "tradycyjni" ubezpieczyciele komunikacyjni: PZU, Warta, Hestia, Allianz i HDI Asekuracja. Kolejna czwórka to "młode wilki" - ofensywni ubezpieczyciele działający w systemie direct (sprzedający polisy przez internet i telefon): AXA, Commercial Union Direct, Link 4 i Liberty Direct.

Wskazujemy przy tym pułapki, np. prewencyjne zapisy zmniejszające odszkodowanie lub wyłączające zobowiązania ubezpieczyciela wdanym zakresie (niekiedy kuriozalne, jak na przykład przekroczenie linii ciągłej na miejscu wypadku).

Zbudowanie tabel - tak, aby każdy kierowca mógł wyszukać i porównać interesujące go parametry - nie było łatwe, bo różne towarzystwa ubezpieczeniowe w niejednorodny sposób konstruują swoją ofertę. Nie jest ona też identycznie kompletowana i nazywana, np. w wypadku ubezpieczenia ochrony prawnej towarzystwa Warta i Liberty oferują pomoc prawną już w zakresie ubezpieczenia assistance. Natomiast PZU Allianz, HDI Asekuracja, Axa, Liberty Direct nie oferuje ochrony prawnej.

Ważne są też nieporównywalne szczegóły, np. nawet w maksymalnej wersji ubezpieczenia assistance firmy Allianz znaleźliśmy w wypadku awarii limit 30 km holowania.

Copyright © Agora SA