Mistrz Nürburgringu: Dodge Viper SRT10 ACR

Nie tak dawno byliśmy świadkami, jak Nissan GT-R pobija rekord okrążenia północnej pętli toru Nürburgring, a już znaleźli się szybsi. Nowym rekordzistą został Dodge Viper SRT10 ACR.

Na dzikim zachodzie (lub tylko w westernach) mawiano, że jak szybki by nie był rewolwerowiec, zawsze znajdzie się ktoś jeszcze szybszy. Ta sama prawda dotyczy wielu dziedzin, w tym rekordów okrążeń najbardziej znanego toru wyścigowego w Niemczech.

2009 Dodge Viper SRT10

Na rok modelowy 2009 Viper SRT10 wchodzi z niewielkimi zmianami. Cztery nowe kolory (Anaconda Green Pearl, Graphite Metallic Clear, Diamond Black Pearl i Viper Bright White Clear ), nowe opcjonalne, sześcioramienne obręcze ze stopów lekkich, zmodyfikowana rama i zmieniony wlew paliwa wraz z bakiem.

Samochód napędza monstrualny silnik V10 o ogromnej pojemności 8,4 l. w tej samej specyfikacji, co rok temu: 612 KM osiąga przy 6100 obr/min i 760 Nm ma swoje maksimum przy 5000 obr/min. Sześciobiegowa ręczna skrzynia biegów przekazuje moc na tylną oś (Dana M44-4) powierzając ją 19-calowym kołom o szerokości 13 cali (opony: 345/30 ZR 19).

ACR znaczy American Club Racer

Dodge Viper SRT10 ACR powstał by dominować na torach wyścigowych - choć jest w pełni dopuszczony do publicznego ruchu drogowego ("street legal"). Wśród modyfikacji w stosunku do i tak już "ostrego" Vipera wymienić należy regulowaną twardość zawieszenia, lekkie obręcze kół, dwuczęściowe tarcze hamulcowe, wyczynowe, lecz "street legal" ogumienie oraz elementy aerodynamiczne, wytwarzające niemal półtonową siłę docisku do podłoża przy prędkości 240 km/h .

Nürburgring

Rekord okrążenia ustanowiony w 2005 roku na torze Nürburgring przez pojazd wyczynowy i dopuszczony do ruchu publicznego ( Koenigsegg CCR ) wynosił 7 minut i 34 sekundy. Wyścig rozpoczął się na dobre w tym roku. 16 kwietnia Nissan GT-R osiągnął czas 7:29, 27 czerwca Chevrolet Corvette ZR1 poprawił wynik osiągając 7:26:4. Wszyscy fani toru wstrzymali oddech czekając na odpowiedź Niemców, jednak próba podjęta (przez Autobild) drugiego lipca samochodem Porsche Carrera GT nie dała im tytułu (czas 7:28).

W dniu 18 sierpnia 2008 Dodge Viper SRT10 ACR w obecności niezależnych świadków osiągnął czas 7:22:10, co czyni go najszybszym samochodem na torze Nürburgring, dopuszczonym do ruchu.

mjl, mototarget, źródło: Chrysler, wikipedia

Znajdź Dodge'a dla siebie - oferty Autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.