Następca Nubiry

Chevrolet Cruze, którego europejska premiera odbędzie się w Paryżu zastąpi Chevroleta Lacetti, znanego na niektórych rynkach pod nazwą Nubira.

Chevrolet Lacetti występował na całym świecie pod wieloma markami i nazwami, co czyni z niego prawdziwego światowca. W zależności od rynku nazywał się Chevrolet Lacetti (m.in. Polska), Chevrolet Nubira (UK), Daewoo Nubira (USA), Chevrolet Optra (Indie), Buick Excelle (Chiny), Holden Viva (Australia i Nowa Zelandia), Suzuki Forenza (USA). W Polsce Lacetti zastąpił produkowaną na Żeraniu Daewoo Nubirę, projektowany był przez Pininfarinę (sedan i kombi). Jakość wykonania była dużo lepsza niż u poprzednika, mimo to u nas samochód nawet w połowie nie powtórzył jej sukcesu.

Chevrolet Cruze zastąpi Lacetti na większości rynków, ale też kompaktowego Chevroleta Cobalt w Ameryce północnej. Nie ma się co obawiać. Amerykanie nie mają z tym projektem nic wspólnego (poza finansami). Od strony technicznej Cruze powstał w Russelsheim (centrum Opla), a nadwozie zaprojektowano w Koreii (zakłady Daewoo). Globalny charakter Cruze'a spowodował, że stylistyka nie jest porywająca. Po jego kształtach można domniemywać, że GM uznało rynek amerykański za najważniejszy dla swojego nowego produktu.

Źródła napędu nie są żadną niespodzianką. Na początek przewidziano silniki czterocylindrowe o pojemnościach 1,6 (112 KM), 1,8 (140 KM) i 2,0 l. turbodiesel (150 KM). W przyszłości dołączy podstawowa jednostka 1,4 l.

Premiera Chevroleta Cruze odbędzie się na paryskim salonie samochodowym na początku października.

mjl, źródło: GM

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.