Cztery to więcej niż pięć

Kupując samochód często zwracamy uwagę na liczbę gwiazdek przyznaną w testach zderzeniowych EuroNCAP. Zdarza się jednak, że z tego samego wypadku samochód z pięcioma gwiazdkami wychodzi gorzej niż czterogwiazdkowy.

Wystarczy postawić naprzeciw siebie Audi Q7 (4 gwiazdki) i Fiata 500 (5 gwiazdek). Taki test przeprowadziło niedawno ADAC. Oczywiście nie jest żadnym zaskoczeniem fakt, że Fiat wypadł dużo gorzej. Na filmie wyraźnie widać, jak zmasakrowany włoski maluch odbija się od Audi. Poduszka w pięćsetce pęka i skierowuje głowę kierowcy prosto na kierownicę i jest to jedyny, choć poważny, zarzut jaki można postawić Fiatowi.

Co wyniknie ze zderzenia Fiata 500 i Audi Q7?

Reszta zarzutów została skierowana pod adresem Audi i wszystkich producentów SUV-ów. Wypadek wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby wzmocnienia wzdłużne w Audi nie były umieszczone na jednej wysokości i lepiej rozkładały energię zderzenia. Q7 dosłownie wjeżdża w Fiata właśnie dlatego, że wzmocnienia są w obu autach poprowadzone na różnej wysokości.

ADAC ma zamiar przekonać rządzących, by ustawowo zmusili producentów dużych aut do rozmieszczania wzmocnień tak, by małe auta miały większe szanse na przeżycie. Zaleca też, by sami producenci przeprowadzali takie testy na swoich autach z różnych segmentów.

jk

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.