Grizzly 700FI - lider quadów przeprawowych.

Najnowszy Grizzly 700 4x4 FI to obecnie najlepiej wyposażony quad przeprawowy. Jest pierwszym w tym segmencie czterokołowcem z elektrycznym wspomaganiem kierownicy (EPS).

Grizzly to flagowy model Yamahy reprezentant grupy tzw. quadów przeprawowych, maszyn, których zadaniem jest poruszanie się w bardzo trudnych warunkach terenowych. Od lat uznawany za wzór do naśladowania, jeden z najmocniejszych i najbardziej niezawodnych czterokołowców. Pomimo zbierania doskonałych opinii o tym modelu japoński koncern zdecydował się na wprowadzenie licznych modyfikacji. Objęły one nie tylko szczegóły techniczne ale i wygląd.

Zdecydowano się na zmianę przodu, błotników oraz nową szerszą kanapę, która zapewnia większy komfort. Nowy Grizzly wygląda teraz dynamiczniej i mniej surowo niż poprzednik

Nowy silnik o pojemności 686 cm3 to nieznacznie zmodyfikowana jednostka zapożyczona z modelu Raptor 700R. Chłodzony cieczą czterozaworowy silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa osiąga moc 50KM. Pomimo spore wagi - 274kg zapewnia to bardzo przyzwoite osiągi porównywalne z qaudami sportowymi.

Przeniesienie napędu odbywa się za pomocą pasowej automatycznej skrzyni biegów Ultramatic. Dysponuje ona pięcioma przełożeniami oraz posiada specjalny system do hamowania silnikiem podczas zjazdu ze wzniesienia.

 

Trzy stopniowy reduktor umożliwia wybranie jednego z następujących trybów 2WD, 4WD i 4WD z blokadą dyferencjału. Wybór dokonywany jest przy użyciu przycisku umieszczonego na kierownicy. W pełni niezależne, regulowane zawieszenie oparte na dwóch wahaczach przypadających na każde koło zapewnia komfort oraz stabilność.

To co najbardziej przydaje się podczas jazdy w ciężkim terenie to elektryczne wspomaganie kierownicy. Zastosowane po raz pierwszy w tego typu czterokołowcu przyczyniło się do wielkiego sukcesu nowego Grizzly. Wspomaganie nie tylko pozwala na używanie mniejszej siły podczas wykonywania manewrów ale również absorbuje energie przenoszoną przez koła.

Za zatrzymanie "potwora" odpowiadają cztery tarcze hamulcowe, każda na osobne koło. Dodatkowo przednie tarcze są wentylowane co znacznie poprawia sprawność układu hamulcowego.

Grizzly 700 to quad bardzo funkcjonalny, wyposażony w szereg udogodnień zastosowanych po raz pierwszy w tym segmencie. Mocny i dynamiczny silnik zapewnia użytkownikowi sporą dawkę emocji. Prosty i czytelny wyświetlacz LCD, automatyczna skrzynia biegów, przełączanie napędu czy blokowanie dyferencjału za pomocą umieszczonego na kierownicy przycisku sprawiają, że jest to również dobra propozycja dla osób nie mających doświadczenia z quadami. Jedyną wadą jest tutaj cena która wynosi 37.500,00 PLN.

Quada można bez problemu poddać tuningowi oraz wyposażyć w akcesoria opcjonalne. Lista dodatków jest imponująca są to m.in. osłony podwozia, pług, wyciągarka, dystanse, sportowe zawieszenie czy kanapa wraz ze schowkami.

Zakładając specjalne gąsienice można bez problemów poruszać się po śnieżnych zaspach.

W Polsce Grizzly dostępny jest w malowaniach: Zielony, Camo i Niebieski.

 

Maciej Kapuściński

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.