ZR1 - najszybszy seryjny Corvette

Chevrolet oficjalnie zaprezentował najnowszy model Corvette ZR1 na rok modelowy 2009. Auto zbudowane jest z dużej ilości włókna szklanego, ceramiki i elektroniki. Dzięki temu jest lekkie i szybkie.

Obecna, szósta już generacja Corvetty (C6) ukazała się w salonach w 2005 roku. Do jej napędu użyto tradycyjnie już ośmiocylindrowego silnika tym razem o oznaczeniu LS2. Ma on pojemność sześciu litrów a moc 400 KM przekazuje, poprzez skrzynię biegów umieszczoną na tylnej osi, na koła tylne (układ transaxle). W zeszłym roku dołączyła wersja Z06 wyposażona w silnik LS7, który z pojemności siedmiu litrów uzyskuje moc 512 KM. Prędkość maksymalna amerykańskich samochodów jest podawana jedynie w przypadku aut sportowych. Dla Z06 wynosi 199 mil/h (318 km/h). Jak widać okazało się to niezadowalające, gdyż nie udało się przekroczyć magicznej granicy 200 mil/h. Właśnie zaprezentowany model ZR1 ma to zmienić.

Pierwszy model ZR1 oparty na generacji C4 ujrzał światło dzienne w 1989 roku. Silnik LT5 w zależności od wersji dysponował mocą od 367 do 405 KM. Najnowszy ZR1 w przeciwieństwie do poprzedników wyposażony będzie nie w wolnossący, ale doładowany silnik V8. Jednostka napędowa LS9 dzięki pojemności 6.2 litra i dodatkowej ilości powietrza wtłaczanej do cylindrów dzięki mechanicznej sprężarce uzyskuje moc 620 KM. Prędkościomierz wyskalowany jest do 220 mil/h, można więc założyć, że prędkość maksymalna będzie się wahać koło 210 mil/h, co daje ponad 330 km/h. Niestety tylko założyć, gdyż producent nie podał jeszcze tej wartości do wiadomości publicznej. Niemniej jednak osiągnięcie tak dużej prędkości jest możliwe dzięki niskiej wadze, niewiele przekraczającej 1,5 tony. A należy pamiętać, że to nadal amerykański, "wygodny" samochód sportowy a nie ogołocone ze wszystkiego co zbędne, łącznie z radiem auto dla ekstremistów. Co więcej, na jego pokładzie można znaleźć m.in. system nawigacji satelitarnej, czy Bluetooth.

 

Chevrolet Corvette ZR1 - 330 km/h!

 

Marcin Lewandowski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.