Mercedes GLK Freeside

Detroit będzie miejscem prezentacji nowego Mercedesa GLK w wersji koncepcyjnej, jednak po przecieku z planu serialu "Seks w Wielkim Mieście" Mercedes postanowił dłużej nie zwlekać z prezentacją oficjalnych zdjęć GLK.

Na rozpoczynających się 13 stycznia targach motoryzacyjnych w Detroit zostanie zaprezentowany nowy SUV mercedesa - GLK. Koncept, którego wnętrze wykończono białą skórą i elementami drewnianymi w czarnym kolorze jest niemal identyczny z wersją produkcyjną. Oficjalna premiera modelu w wersji, która trafi do sprzedaży, będzie miała miejsce podczas kwietniowych targów w Pekinie. Projektantom GLK przyświecał jasno określony cel: stworzyć samochód, który będzie wyróżniał się z tłumu podobnych do siebie SUV-ów. Ostre krawędzie karoserii to wyróżnik nowego samochodu.

Pojazd zbudowano na platformie Mercedesa klasy C, a jego długość wynosi 4 527 mm, czyli o pół metra mniej niż ma Mercedes GL. Układ przeniesienia napędu, który rozdziela moc pomiędzy przednimi i tylnymi kołami w proporcjach 40/60, również pochodzi z sedana klasy średniej. Do napędu przewidziano dwa sześciocylindrowe silniki benzynowe o mocy 228 i 268 KM. Europejscy klienci będą mogli również wybrać pomiędzy cztero i sześciocylindrowym dieslem, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych pojawi się w ofercie jednostka CDI Bluetec o mocy 224 KM. W przyszłości pojawi się również wersja GLK 63 AMG wyposażona w ośmiocylindrowy silnik o mocy 450 KM.

Auto trafi do sprzedaży w styczniu 2009 roku i będzie konkurować z takimi modelami jak BMW X3 czy Audi Q5. Potencjalni klienci z Wielkiej Brytanii, Azji, RPA czy Australii mogą być zawiedzeni, gdyż producent do 2010 roku nie przewiduje sprzedaży wersji z kierownicą po prawej stronie.

Szacuje się, iż cena podstawowej wersji oferowanej w Stanach Zjednoczonych osiągnie poziom 38.000 dolarów amerykańskich. Z praktyki wynika, że na starym kontynencie cena będzie podobna, lecz wyrażona w euro.

 

mjl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.