Nowelizacja ustawy o VAT coraz bliżej, ale...

Przedstawiciele rządzącej parti PO wycofują się z planów wprowadzenia nowej ustawy o podatku VAT. W zamian proponują nowelizację bieżącej ustawy w oparciu o projekt PKPP Lewiatan.

W bieżącym projekcie zrezygnowano ze zmian dotyczących możliwości pełnego odliczania podatku VAT od zakupu i eksploatacji samochodów osobowych przez firmy.

Wprowadzenie nowelizacji zamiast całkowicie nowej ustawy o VAT sprawi, iż planowane zmiany wejdą w życie szybciej - prognozują eksperci. Identyczne stanowisko prezentują obecnie członkowie Platformy Obywatelskiej, którzy po ponad dwuletnich przygotowaniach zrezygnowali z planów wprowadzenia całkowicie nowej ustawy. Poselski projekt nowelizacji jest już prawie gotowy i wkrótce trafi do Sejmu.

Zakres proponowanych zmian jest zbliżony do projektu opracowanego przez członków PKPP Lewiatan, jednak istnieją też istotne różnice.

Zespół ekspertów Ministerstwa Finansów zrezygnował z zapisów dotyczących pełnego odliczania VAT od zakupu aut osobowych wykorzystywanych przez firmy do prowadzenia działalności gospodarczej. Podobny los spotkał projekt dający możliwość płatnikom VAT odliczania 22% podatku od paliwa i innych kosztów eksploatacji pojazdów osobowych. PO rezygnuje z wprowadzenia zmian korzystnych dla firm tłumacząc to zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.