Toyota szykuje model konkurencyjny wobec Smarta

Według informacji prasy niemieckiej, na rok 2009 Toyota szykuje premierę nowego autka miejskiego, które jako jeszcze mniejszy samochód od Aygo będzie wykorzystywać rozwiązania znane z projektu iQ (przedstawiony na tegorocznym salonie we Frankfurcie).

Mierząca 2980 mm długości Toyota iQ jest według zapewnień Toyoty najmniejszym na świecie osobowym autem koncepcyjnym, które jest w stanie pomieścić czworo pasażerów. Pojazd jest o 425 mm krótszy niż wytwarzane w Czechach Aygo, natomiast pozostałe wymiary to 1680 mm (szerokość) oraz 1480 mm (wysokość).

"Wraz z RAV4 stworzyliśmy segment kompaktowych terenówek i spodziewam się, że nasze najnowsze auto podąży tą samą drogą - powiedział obecny podczas targów we Frankfurcie Miguel Fonseca, szef Toyoty na Wielką Brytanię.

Mówi się o tym, że iQ w wersji produkcyjnej zachowa bardzo oryginalny układ siedzeń zaprezentowany w pojeździe studyjnym (dwa fotele dla dorosłych pasażerów umieszczone z przodu oraz jeden z tyłu, a do tego znajdujące się za siedzeniem kierowcy miejsce dla dziecka). Cena to prawdopodobnie około 13 000 EUR.

iQ zostało stworzone w należącym do Toyoty europejskim centrum projektowym ED2 w południowej Francji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.