Terenowe Iveco z Hiszpanii

Iveco Massif to model powstały ze współpracy hiszpańskiej firmy Santana i włoskiej firmy Iveco. Jednak konstrukcja pojazdu nie jest nowa i sięga lat czterdziestych ubiegłego wieku.

Santana to firma zajmująca się produkcją samochodów terenowych. Początek współpracy firm Santana i Land Rover sięga 1958 roku. Od tego czasu Hiszpanie produkują licencyjne wersje różnych modeli Land Roverów. W tym roku podpisano umowę o współpracy pomiędzy Santaną i Iveco, należącym do grupy FIATa.

Iveco Massif technicznie bazuje na samochodzie terenowym Santana PS10, który jest licencyjną wersją Land Rovera Defender 110. Nowy wygląd przodu auta nie zdradza od razu z jaką konstrukcją mamy do czynienia, lecz patrząc na bok auta wszystko staje się jasne.

Do napędu użyto silnika Iveco 3,0 l. (176 KM, 400Nm), oferowanego w gamie Iveco Daily. Współpracuje on z 6-biegową skrzynią biegów firmy ZF. To wszystkie nowinki techniczne, jakie udało nam się ustalić. Samochód ma być produkowany w zakładach Santany w Hiszpanii.

Jako, że Iveco należy do koncernu Fiata, ten ostatni zastanawia się nad użyciem modelu Massif do wypuszczenia bliźniaczego modelu pod własnym logo. Jedynym modelem terenowym, produkowanym przez Fiata był model Campaniola, który po raz ostatni opuścił linię produkcyjną w 1979 roku.

Iveco Massif trafi do sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku i będzie dostępny w wybranych salonach Fiata. Plany produkcyjne są ambitne i opiewają na ok. 5000 sztuk rocznie.

 

Marcin Lewandowski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.