Hybrydowy deszcz SUV-ów

Na salonie samochodowym w Los Angeles kilka firm zaprezentowano hybrydowe wersje dobrze znanych już wcześniej swoich modeli sportowo-użytkowych.

O ile my tutaj, na starym kontynencie nadal zachwycamy się Toyotą Prius, to po drugiej stronie wielkiej wody oferta rynkowa samochodów z napędem kombinowanym (spalinowo-elektrycznym) jest znacznie bogatsza i obejmuje coraz to nowe segmenty rynku. Obok kompaktowych hybryd, w postaci wspomnianej Toyoty Prius czy Hondy Civic Hybrid, coraz więcej pojawia się modeli terenowych (w USA określenie tożsame z samochodem sportowo-użytkowym). Jednymi z pierwszych były należące do średniej klasy SUV-ów Ford Escape Hybrid i Lexus RX Hybrid. Teraz przyszła pora na innych producentów i większe modele.

Porsche Cayenne Hybrid

Porsche zaprezentowało model Cayenne Hybrid, który ma być wypuszczony na rynek pod koniec dekady, będzie cechował się o 15 procent niższym zużyciem paliwa w stosunku do wersji benzynowej, przy zachowaniu dynamiki dotychczasowych wersji. System hybrydowy, opracowywany wraz z Volkswagenem, złożony z silnika spalinowego i elektrycznego będzie wykorzystywał je pojedynczo lub oba naraz.

Chrysler Aspen Hybrid / Dodge Durango Hybrid

Nowy Chrysler Aspen i Dodge Durango HEMI Hybrid, przygotowywane na rok modelowy 2009 będą pierwszymi modelami koncernu Chrysler wyposażonymi w napęd kombinowany. Silnik spalinowy to znany V8 o pojemności 5,7 l. i mocy 385 KM w połączeniu z silnikami elektrycznymi pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa od 25 nawet do 40 % podczas jazdy miejskiej. Oba modele jako tzw. bliźniaki korzystają oczywiście z identycznego rozwiązania.

Cadillac Escalade Hybrid

Cadillac przedstawił pierwszego pełnowymiarowego luksusowego SUV-a z napędem hybrydowym. System pozwala zaoszczędzić 25-30 % paliwa w cyklu mieszanym i do 50 podczas jazdy miejskiej, bez - jak zapewnia firma - rezygnacji z jakichkolwiek udogodnień, jakie oferuje konwencjonalny model. Prąd elektryczny jest generowany m.in. podczas hamowania, zasilając 300 V baterię metalowo-niklową (NiMH). Zasila ona dwa silniki elektryczne, każdy o mocy 80 KM poprzez trzy przekładnie planetarne i cztery sprzęgła sterowane hydraulicznie.

 

Cadillac Escalade, podobnie jak GMC Yukon technicznie oparty jest na Chevrolecie Tahoe. Obaj jego bratankowie w roku modelowym 2008 pojawią się w wersjach hybrydowych.

Chevrolet Silverado Hybrid

Ten pick-up szykowany na rok modelowy 2009 posiada dokładnie taki sam system hybrydowy, co jego luksusowy kuzyn Cadillac Escalade. Korzysta z identycznego silnika spalinowego V8 Gen IV o pojemności 6,0 l. i mocy 332 KM wyposażonego w systemy aktywnego zarządzania wtryskiem (AFM) i późnego zamykania zaworów (LIVC). Jak podaje producent - na samych silnikach elektrycznych Chevy osiąga 48 km/h (30 MPH) co w zupełności wystarcza do jazdy miejskiej. Oznacza to, że auto jest dedykowane dla firm działających w miastach bardziej, niż stricte dla farmerów.

 

Marcin Lewandowski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.