Komunikacja miejska w Londynie

Miasto jakim jest Londyn, to także ogromna sieć komunikacji miejskiej. Jak się w niej odnaleźć?

Zaplanuj podróż z Transport For London (strona po polsku)

Autobusy

Zaletą podróżowania autobusem jest niska opłata za przejazd, wadą to, że - mimo, że w wielu miejscach autobusy jeżdżą po specjalnie dla nich przeznaczonych pasach - często stoją w korkach, których w Londynie nie brakuje. O czym warto wiedzieć, decydując się na podróż londyńskim autobusem?

- Żeby autobus zatrzymał się na przystanku, na którym czekasz, trzeba machnąć ręką. Jeśli chcesz wysiąść, musisz wcisnąć przycisk "stop". (Inaczej niż w Polsce, autobus nie zatrzymuje się na przystanki, jeśli nikt nie wsiada ani nie wysiada)

- Do autobusu wchodzi się drzwiami obok kierowcy. Przy wejściu należy pokazać kierowcy ważny bilet lub uiścić opłatę za przejazd. Najlepiej mieć przygotowaną odliczoną kwotę w gotówce. Za bilet kupowany u kierowcy nie można zapłacić kartą.

- W piętrowych autobusach nie wolno stać na schodach i na górnym poziomie w czasie jazdy.

Ceny biletów

- Bilet kupiony u kierowcy autobusu: 2 funty.

- Opłata za przejazd uiszczona za pomocą przedpłaconej karty Oyster: 90 pensów.

- Książeczka składająca się z sześciu biletów (Bus Saver): 6 funtów.

- Przejazdówka ważna przez cały dzień na autobusy (Bus Pass): 3,50 funtów.

- Tygodniowa przejazdówka: 13 funtów.

- Autobusowy bilet miesięczny: 50 funtów.

Na okresowych biletach na metro (Travelcards), ważnych nawet tylko na jedną strefę, można podróżować autobusami w dowolnej strefie bez dodatkowej opłaty.

Metro/pociag

Sprawdź cenę biletu za pojedynczy przejazd na dowolnej trasie w Londynie

Londyńskie metro kursuje od 5:30 rano do północy. To najszybszy i, ze względu na gęstą sieć stacji, najwygodniejszy sposób na podróżowanie po Londynie. Sieć metra jest podzielona na sześć stref. Od nich zależą ceny biletów, które są raczej wysokie, zwłaszcza jeśli podróżuje się do centrum miasta (pierwszej strefy). Ten problem można ominąć, kupując bilet na drugą strefę i przesiadając się do autobusu. Wadą metra jest też brak klimatyzacji, co najbardziej daje się we znaki w godzinach szczytu i w czasie upałów. Na wielu stacjach brakuje ruchomych schodów i wind dla niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych, ale w związku z modernizacją metra przed olimpiadą, szybko się to zmienia. Korzystając z metra warto pamiętać, że na ruchomych schodach należy - odwrotnie niż na kontynencie - ustawiać się z prawej strony, a przechodzić z lewej.

Wygodną alternatywę dla metra stanowią pociągi National Rail. Kursują pomiędzy centrum Londynu i stacjami podmiejskimi. Pociągi są bardziej komfortowe i mniej zatłoczone niż metro, ale nie docierają w tak wiele punktów. Nie zawsze można też nimi dojechać do ścisłego centrum miasta.

Najnowocześniejsza część systemu komunikacyjnego stolicy to kolejka DLR, kursująca do londyńskich doków.

Przykładowe ceny biletów

- Opłata za jednorazowy przejazd metrem w 1 strefie: 4 funty.

- Opłata za jednorazowy przejazd metrem w 1 strefie uiszczona za pomocą przedpłaconej karty Oyster: 1,50 funtów.

- Travelcard (przejazdówka) na cały dzień, na strefy 1-4, poza godzinami szczytu: 5,70 funtów

- Trzydniowa przejazdówka na strefy 1-6: 39,60 funtów

- Bilet tygodniowy na strefy 2-5: 23,20 funtów.

- Przejazdówka miesięczna w strefach 1-6: 165,20 funtów.

Mapa połączeń metra i pociągów

Jaki bilet?

Przewodnik po cenach biletów komunikacji miejskiej w Londynie (w języku polskim)

Do wyboru masz cztery rodzaje biletów: jednorazowe (single ticket), przejazdówki (travelcard), przejazdówki na autobus (bus pass) i karty Oyster. Bilety mogą obejmować różne strefy, na które jest podzielone całe miasto. Niektóre działają tylko poza godzinami szczytu. Jaki bilet wybrać?

- Bilety jednorazowe są odpowiednie dla osób, które chcą dostać się tylko do jednego konkretnego miejsca. Travelcard na cały dzień jest często tańsza niż jednorazowy bilet w obie strony (return ticket).

- Przejazdówki najlepiej sprawdzają się przy dużej ilości przesiadek. Umożliwiają podróżowanie po mieście bez ograniczeń - w ramach stref, na które bilet jest ważny i w określonym czasie (jeden dzień, trzy dni, tydzień, miesiąc).

- Bus pass warto kupić, jeśli podróżuje się na niewielkie odległości. Autobus to najtańszy środek transportu, ale istnieje ryzyko, że - zwłaszcza w godzinach szczytu - podróż wydłuży się nawet kilkakrotnie.

- Karta Oyster to najtańszy sposób na podróżowanie po Londynie. Na karcie przypominającej z wyglądu kredytową można zapisać bilety przejazdowe oraz gotówkę.

Uwaga

Osoby rzadko podróżujące powinny korzystać z konta przedpłaconego. Wystarczy wcześniej doładować kartę gotówką. Jeśli płacisz za przejazd przedpłaconą kartą Oyster obowiązują cię niższe stawki niż podróżnych korzystających z biletów jednorazowych i przejazdówek. Możesz odbyć dowolną ilość przejazdów metrem, autobusami, kolejką DLR i na niektórych trasach National Rail (nie wszystkie stacje obsługują przedpłacone karty Oyster) i masz gwarancję, że opłata za przejazdy (w sumie) w ciągu 24 godzin będzie niższa niż za dzienny bus pass lub travelcard.

Osoby, które często podróżują mogą na tej samej karcie Oyster zapisać bus pass lub travelcard. Ceny przejazdówek zapisanych na karcie Oyster są niższe niż tradycyjnych biletów zapewniających korzystanie z tych samych połączeń.

Kartę Oyster najłatwiej uzyskać wypełniając internetowy formularz . Przy wyrabianiu karty Oyster, która ma być używana jako karta przedpłacona należy wpłacić zwrotną kaucję w wysokości 3 funtów.

Jak wyrobić kartę Oyster? (strona po polsku)

Więcej informacji (po polsku) o karcie Oyster

Gdzie kupić bilet?

Bilety i karty Oyster można kupić i doładować:

- na stronie internetowej

- w kasach biletowych na większości stacji metra,

- w automatach biletowych na stacjach metra,

- w 2200 punktach sprzedaży kart Oyster Ticket Stops,

- w punktach sprzedaży biletów Ticket Stops,

- niektórych kasach biletowych kolei National Rail,

- w centrach London Travel Information (Londyńska Informacja Turystyczna),

- telefonicznie pod numerem 0845 330 9876.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.