Auta z tego roku za 3 lata stanieją o połowę

Spośród debiutujących w tym roku modeli samochodów najmniej powinna stracić na wartości nowa Honda CRV. Za trzy lata niektóre z dzisiejszych nowych modeli aut będzie można kupić za mniej niż połowę dzisiejszej ceny - wynika z raportu ?Gazety Prawnej? i Radia PiN.

Już przy zakupie auta można przewidzieć, jak będzie się kształtowała jego cena za kilka lat - wynika z analiz przygotowanych dla GP przez Eurotax Glass's. Jak wynika z rankingu Gazety Prawnej ], najmniej na wartości tracą Honda CRV czy Toyota Auris, czyli auta marek uznawanych za solidnie wykonane i niepsujące się.

Informacje o tym, w którym miejscu cyklu życia jest pojazd, Eurotax otrzymuje bezpośrednio od producentów. Przesyłają oni informacje na kilka lat naprzód, w którym roku i którym miesiącu produkcja danego modelu zostanie zakończona. Im bliżej do zmiany modelu, tym wartość tej korekty będzie wyższa. Jak pisze GP dzieje się tak dlatego, że przy wprowadzaniu nowego zwykle stare modele są znacznie przeceniane. Przykładem jest Citroen Xsara Picasso, który po wejściu nowego modelu C4 Picasso można kupić w salonie o prawie 30 tys. taniej. To wpływa automatycznie na cenę aut używanych.

Według dziennika istotne jest też, jak użytkujemy samochód - im ma on większy przebieg, tym trudniej uzyskać za niego dobrą cenę. Ważna jest opinia o awaryjności samochodu, a także jego przebieg. Na przykład pięcioletnia Skoda Fabia, z przebiegiem 100 tys. km, będzie warta około 13,6 tys. zł (35,4 proc. ceny nowego auta), ale już przy przebiegu 150 tys. km cena spada do 11,8 tys. zł (30,7 proc. ceny).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.