Nowe oblicze Citroena C5

Koncepcyjny Citroen C5 Airscape unaocznia, jak będzie wyglądała nowa generacja modelu C5. Luksusowy kabriolet zostanie zaprezentowany na wrześniowym salonie we Frankfurcie.

Wersję produkcyjną auta, który zastąpi aktualny, produkowany już od 7 lat model "C-piątki", poznamy na przyszłorocznym salonie w Genewie. Zapowiedzią nowego designu Citroena jest właśnie Airscape.

Auto jest czteroosobowym kabrioletem, którego kabina nakryta jest dachem wykonanym z włókien węglowych. Pod maską zamontowano dynamiczny 2.7-litrowy silnik V6 HDi z filtrem cząstek stałych (przystosowany do biopaliw), dysponujący mocą 208 KM. Jest on częścią systemu UrbanHybrid, który troszczy się o niskie zużycie paliwa podczas jazdy miejskiej. W praktyce oznacza to, że przy prędkości poniżej 6 km/h (np. w korku) silnik gaśnie, a samochód porusza się dzięki zmagazynowanej wcześniej energii. Niskie zużycie paliwa zapewnia również system zasilania deski rozdzielczej, która również wykorzystuje energię odzyskiwaną w fazach zmniejszania prędkości i hamowania.

Ciekawym rozwiązaniem jest efekt "boost" umożliwiający doraźne zwiększenie momentu obrotowego silnika, na przykład w momencie wyprzedzania, co chwilowo poprawia przyspieszenie auta. Francuscy inżynierowie zatroszczyli się także o bezpieczeństwo pasażerów. Airscape wyposażono w system antypoślizgowy Snow Motion, który zwiększa sterowność samochodu podczas jazdy po nawierzchniach o niskiej przyczepności

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.