Nissan dla abstynentów

Japoński koncern samochodowy Nissan zaprojektował system walczący z nietrzeźwymi kierowcami.

Marka Nissan zaprezentowała w tym tygodniu swój samochód wyposażony w system zapobiegający jeździe autem pod wpływem alkoholu. Urządzenie nosi nazwę Drunk Driving Prevention System i jest bardzo skomplikowane.

Samochód naszpikowano najnowszą technologią. Sensory znajdujące się w desce rozdzielczej, kierownicy czy fotelu są w stanie wykryć ilość promili, jaką ma we krwi kierowca. Dzięki czujnikowi potliwości znajdującemu się w kierownicy, czujnikowi temperatury ciała zainstalowanemu w fotelu i alkomatowi w desce rozdzielczej, potencjalny kierowca już po wypiciu jednego kieliszka otrzymuje głosowy komunikat informujący go o stanie trzeźwości i odmowę dalszej podróży w przypadku nie spełnienia norm kierującego. Auto wyposażono również w kamerę monitorującą stan źrenic i mimikę osoby za kółkiem.

Jak na razie nie wiadomo, czy samochód zostanie wprowadzony do produkcji masowej, póki co funkcjonuje jako prototyp. Jeśli jednak pakiet DDPS stałby się wyposażeniem seryjnym każdego z Nissanów, z pewnością koncern poniósłby znaczne straty na polskim rynku. Bo jak wiemy, u nas część kierowców nadal żyje w przeświadczeniu, że po jednym "głębszym" prowadzi się lepiej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.