Rosną ceny mało używanych samochodów

Ceny dwu-, trzy- i czteroletnich samochodów nie tylko nie spadają, ale nawet rosną. Drożeją też używane ciężarówki. - wynika z raportu ?Gazety Prawnej? i Radia PiN.

Według Gazety Prawnej kilkuletnie auta do tej pory traciły na wartości nawet po kilka procent miesięcznie. Z danych firmy EurotaxGlass wynika wynika, że obecnie samochody do czterech lat eksploatacji mają niespotykanie wysoką wartość rynkową, która jest nawet 10 proc. wyższa niż w poprzednich miesiącach.

Wynika to stąd Polacy zaczęli szukać aut młodszych rocznikowo. Ponieważ nadal jest ich stosunkowo mało na rynku, sprzedający nie obniżają cen. Jak podaje GP po przeanalizowaniu rynku analitycy Eurotax zdecydowali się podnieść notowania niektórych modeli w stosunku do ich cen w maju czy czerwcu: np. VW golf V, skoda fabia, opel corsa, peugeot 307, renault clio. GP dodaje, że ta sytuacja może się zmienić już wkrótce, ponieważ rośnie ilość aut importowanych, mających nie więcej niż 4 lata.

Podobną sytuację mamy też w segmencie aut ciężarowych.

Z danych przytoczonych przez GP wynika, że w I półroczu 2007 r. sprzedano w Polsce 149,6 tys. aut, czyli o prawie 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Udział nowych aut w ogólnej liczbie wprowadzanych na nasze drogi zwiększa się - w I połowie br. wyniósł on 24 proc.. Pozostałe 76 proc. stanowiły importowane.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.