Bosch i Denso otworzą fabrykę filtrów pod Wrocławiem

Niemiecki Bosch i japoński Denso zaiwnestują w Mirkowie pod Wrocławiem. Firmy założyły spółkę joint-venture o nazwie Advanced Diesel Particulate Filters Za dwa lata pod Wrocławiem uruchomią produkcję filtrów samochodowych do pojazdów z silnikami Diesla. Zakład powstanie na działce o powierzchni około 11 ha i zostanie włączony do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak poinformowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w podwrocławskim Mirkowie zainwestują wspólnie dwa światowe koncerny. Niemiecki Robert Bosch GmbH oraz japoński Denso założyły spółkę joint-venture o nazwie Advanced Diesel Particulate Filters Sp. z o.o. (ADIF). W 2009 roku ADIF uruchomi we Wrocławiu-Mirkowie produkcję filtrów samochodowych.

Początki ADIF sięgają listu intencyjnego podpisanego przez oba koncerny jeszcze w październiku ubiegłego roku. Nowa spółka, która dysponuje kapitałem początkowym w wysokości ośmiu milionów euro, zajmie się produkcją filtrów cząstek stałych do pojazdów z silnikami Diesla.

Zakład powstanie w przyszłym roku, w pobliżu istniejącej już fabryki firmy Bosch wytwarzającej elementy hydrauliczne układów hamulcowych. Działka o powierzchni około 11 ha zostanie włączona do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Produkcja filtrów najnowszej generacji ruszy w 2009 roku.

Wytwarzane w zakładzie filtry cząstek stałych będą spełniały standardy Unii Europejskiej, które wejdą w życie w 2009 roku. Normy Euro 5 mają za zadanie zredukowanie emisji dwutlenku węgla. Firmy Bosch i Denso niezależnie od siebie zajmą się sprzedażą filtrów z wrocławskiej fabryki. Koncerny liczą na to, że właśnie ich filtry będą stosowane w większości europejskich aut.

Wrocław-Mirków wygrał po zaciętej rywalizacji, nie tylko z innymi państwami - Słowacją i Węgrami, ale też - z konkurencyjnymi strefami ekonomicznymi w Polsce. Prace projektowe i przygotowawcze do uruchomienia produkcji filtrów rozpoczną się w miejscowości Kariya (Japonia).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.