361,92 km/h - polski rekord prędkości

Do trzystu kilometrów na godzinę był spokój. Potem zaczęły dziać się dziwne rzeczy: odpadła osłona miski olejowej, rozszczelniły szyby. Jeszcze chwila, a straciłbym maskę i zatarł silnik... Już w czwartek w Wysokich Obrotach, dodatku do Gazety Wyborczej - szczegóły bicia polskiego rekordu prędkości!

Ponad miesiąc przygotowań, współpraca z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (oddział Łódź) oraz sponsorem - Shell Polska, zdobycie superszybkich aut i modlitwy o doskonałą pogodą. Wszystko z myślą o jednym - ustanowieniu przez "Wysokie Obroty" polskiego rekordu prędkości.

Zobacz zwiastun bicia rekordu prędkości

A było to tak: piąta rano 20 lipca, 303 kilometr A2. Policja, pogotowie, helikopter i my. Na starcie stają - 512-konny Chevrolet Corvette Z06, najmocniejszy seryjnie produkowany motocykl - 200-konne Kawasaki ZZR1400 oraz przystosowana do wyścigów na 1/4 mili, 1250-konna Toyota Supra.

Największe nadzieje wiążemy z tą ostatnią. Rozpędza się z przeraźliwym rykiem. Widać, słychać i czuć jej ogromną prędkość. Policyjna suszarka jest bezradna. Jeden z naszych fotografów też - Supra uprzedza migawkę. W tyle zostaje nawet helikopter. Auto gładko przekracza 300 km/h i wciąż nabiera szybkości.

- Nagle wszystko się komplikuje. Między błotnikami a maską pojawiają się szczeliny. Pęd powietrza wsysa do środka tylne szyby. Temperatura silnika osiąga wartość krytyczną. Jeszcze moment i eksploduje. - Dość! Puszczam gaz i czuję jak pasy wpijają mi się w ciało. Dopiero przy 250 km/h ośmielam się dotknąć hamulca - mówi kierowca - Piotr Dobrowolski.

Gdy dopada komputera, by sprawdzić wyniki - wciąż trzęsą mu się ręce. - Nigdy nie jechałem tak szybko - przyznaje. Ile dokładnie? Po chwili już wiadomo: 361,92 km/h! Polski rekord prędkości potwierdza specjalistyczny sprzęt Racelogic.

A jak poradziły sobie pozostałe dwa pojazdy? Relacja z wydarzenia w najbliższy czwartek (3 sierpnia) w "Wysokich Obrotach". Wersja filmowa pokazana zostanie w dwóch częściach w programie V-Max (TV 4 - 5 sierpnia 12:35 i 12 sierpnia 12:35).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.