• Link został skopiowany

Plamy z oleju na kostce brukowej usuniesz w trymiga. Przyda się to, co na pewno masz w kuchni

Kostka brukowa na podjeździe, przed domem i garażem to powszechny widok. Nic dziwnego, jest trwała i odporna. Jednocześnie często narażamy ją na trudne zabrudzenia, np. gdy pod zaparkowanym autem tworzy się kałuża. Jak usunąć plamy z oleju silnikowego z kostki?
Plamy na bruku
Czym umyć plamę po oleju na kostce brukowej? Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Kapiący z komory silnika olej to nic dobrego. Dotyczy to zarówno samochodu, bo może oznaczać problemy, jak i podłoża, na którym auto się znajduje. Metoda działania i jej skuteczność zależą przede wszystkim od tego, czy mowa o świeżej plamie, czy o starym zabrudzeniu, które zdążyło już wsiąknąć w kostkę.

Zobacz wideo Nieoczywiste wykroczenia, za które możesz dostać mandat. Bądź mądry przed szkodą!

Jak usunąć plamy po oleju silnikowym? Zacznij od najprostszych metod

Plamy na kostce brukowej, ale też betonie lub asfalcie, należy usunąć jak najszybciej. Nie chodzi tu wyłącznie o względy estetyczne. Olej może bowiem przenikać do gruntu, po opadach trafić do wód gruntowych i w ten sposób poważnie zaszkodzić środowisku. Co więc zrobić ze świeżą plamą?

Na początek zbierz płyn za pomocą ręcznika papierowego, ścierki, piasku lub trocin. Gdy wchłoną nadmiar oleju, zutylizuj je np. w PSZOK. Nie wyrzucaj do zwykłego kosza na śmieci. Dopiero gdy resztki z powierzchni zostaną usunięte, możesz przejść do czyszczenia. Może się też zdarzyć, że już samo zebranie płynu pomoże pozbyć się zabrudzeń.

Kostka brukowa
Kostka brukowa iStock/welcomia

Czym umyć plamę po oleju na kostce brukowej? Trzy domowe triki

Plamy olejowe możesz usunąć na kilka różnych sposobów. Najprostszym będzie myjka ciśnieniowa, która upora się nie tylko ze świeżymi i niewielkimi zabrudzeniami i zanieczyszczeniami na kostce impregnowanej. Na rynku dostępnych jest też wiele specjalistycznych preparatów, które kosztują nawet kilkadziesiąt złotych za opakowanie. Warto jednak zacząć od domowych sposobów.

  • Mydło potasowe lub mydło w płynie. Wetrzyj mydło w kostkę albo rozpuść je w gorącej wodzie i wylej na plamę. Wyszoruj twardą szczotką i pozostaw na ok. 15 minut lub dłużej, aż rozpuści plamę. Po wszystkim spłucz kostkę.
  • Płyn do mycia naczyń. Wymieszaj go z wodą w stosunku 1:3. Postępuj jak w przypadku mydła. Po pierwszym zastosowaniu cała plama może nie zniknąć, więc w razie potrzeby powtórz.
  • Soda oczyszczona. Obficie posyp niewielkie zabrudzenie proszkiem. Dodaj odrobinę wody i wetrzyj. Pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia. Na koniec jeszcze raz zwilż wodą, wyszoruj plamę i zmyj.
Więcej o: