Stłuczka na parkingu. W tym przypadku wezwanie policji na niewiele się zda

Często spotykamy się z sytuacją, że ktoś parkuje swoje auto niewłaściwie, co skutecznie utrudnia wyjazd lub poruszanie się po parkingu innym kierowcom. To niestety sprawia, że często do stłuczek i kolizji. Wystarczy chwila nieuwagi, przecenienie swoich możliwości lub zwyczajne rozproszenie. Kto jest wtedy winien i czy warto wzywać policję?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że nawet jeżeli auto jest niewłaściwie zaparkowane, to kierowca, który w nie uderzył jest sprawcą kolizji. Niestety często w takich sytuacjach dochodzi do ucieczki sprawcy, jeśli nie pozostawił karteczki za wycieraczką, nie mamy świadków lub nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć nagrania z monitoringu, może być nam niezwykle trudno ustalić dane sprawcy. Wiele zależy również od determinacji poszkodowanego. My jednak nie polecamy uciekać. Jeśli sprawca zostanie namierzony, może liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami. 

Kolizja na parkingu. Czy jest sens wzywać policję?

Jeżeli do stłuczki doszło na parkingu, istotne jest czy został on oznaczony tabliczką "Strefa ruchu". Jeśli taki znak widnieje, wówczas policja może w pełni wykonywać swoje obowiązki. Jeśli nie, ich działania będę mocno ograniczone. W takiej sytuacji policja może ukarać mandatem sprawcę tylko jeśli stworzył zagrożenie w ruchu - przytarcie lub drobna stłuczka nie jest uznana jako stworzenie zagrożenia. 

Jeśli parking nie jest oznaczony "Strefą ruchu" wezwanie policji pomoże jedynie, jeśli sprawca nie chce spisać potrzebnego oświadczenia. Wtedy funkcjonariusze sporządzą notatkę z miejsca zdarzenia i mogą przekazać ją ubezpieczycielowi. 

Co powinno zawierać oświadczenie napisane przez sprawcę kolizji?

Poprawnie spisane oświadczenie, niezbędne dla Ubezpieczyciela, musi zawierać kilka niezbędnych informacji. 

  • Dane uczestników zdarzenia: imiona i nazwiska, adres zamieszkania, numer telefonu, numer prawa jazdy oraz jego kategorię.

  • Dane pojazdów biorących udział w kolizji: numery rejestracyjne, marka i model pojazdu sprawcy oraz poszkodowanego, numer polisy OC oraz nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

  • Opis okoliczności kolizji drogowej: dokładne miejsce zdarzenia drogowego (ulica, miasto, punkty orientacyjne), czas i data zdarzenia, szczegółowy opis przebiegu zdarzenia, informacje o uszkodzeniach pojazdów.

  • Oświadczenie o odpowiedzialności sprawcy: wyraźnie zaznaczenie, kto jest sprawcą zdarzenia drogowego, podpisy obu stron zdarzenia.
Więcej o: