Za mruganie światłami mandat. Czasem mogą jednak okazać się bardzo pomocne

W przepisach drogowych obowiązujących w Polsce nie ma wzmianki o tym, że ostrzeganie światłami przed patrolem policji jest nielegalne. Jednakże funkcjonariusze mają swoje sposoby, by ukarać takiego kierowcę. Na ich podstawie może to być mandat w wysokości 200 zł oraz 4 pkt karne.

Funkcjonariusze są bardzo wyczuleni na mruganie długimi światłami, zwłaszcza, jeżeli kierowcy robią to, by ostrzec innych uczestników ruchu drogowego przed kontrolą. Choć kierowcy zwykle się tłumaczą, że chcieli tylko kogoś ostrzec, policjanci uczulają, że takie zachowanie może utrudnić wykrycie osób, które prowadzą pojazd po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Choć nie ma zapisów, że takie mruganie światłami na drodze jest nielegalne, policjanci mogą wlepić kierowcy nawet 200 zł mandatu i 4 pkt karne, stwierdzając naruszenie warunków użycia świateł drogowych.

Choć mruganie światłami, oprócz ostrzeżenia przed patrolem policji, głównie kojarzy nam się z poganianiem innych uczestników drogi, to jednak ma znacznie więcej znaczeń. W jakich sytuacjach kierowcy używają krótkotrwałego włączenia świateł drogowych i czy rzeczywiście są one pomocne?

Kontrola drogowa. Zdjęcie ilustracyjne.
Kontrola drogowa. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
  1. Oprócz wspomnianego ostrzegania przed funkcjonariuszami policji, również wtedy, gdy chcą poinformować innego kierujące pojazdem, że jedzie bez włączonych świateł mijania. Nie każdy samochód posiada automatyczne włączniki świateł, zdarza się, że w ferworze ogarnięcia wszystkich porannych obowiązków, ktoś zwyczajnie może o tym zapomnieć. Zwykle kierowcy mrugają raz.

  2. Druga sytuacja, to taka, gdy kierowca z naprzeciwka jedzie na długich światłach i oślepia tych, którzy jadą w przeciwnym kierunku. Posiadacze halogenowych świateł nie zawsze są świadomi, że potrafią one świecić nawet na odległość 150 metrów.

  3. Ostatnia z sytuacji dotyczy ustępowania pierwszeństwa na skrzyżowaniu bądź innej drodze. Dzięki temu kierowca wie, że ktoś umożliwia mu właśnie wykonanie pożądanego manewru.

Stosujesz któryś z wymienionych komunikatów na drodze? Uważasz, że są one pomocne?

Więcej o: