Do tej budowy GDDKiA przygotowywało się od miesięcy. Teraz ostatecznie uzyskała zielone światło. Jak dyrekcja informuje w swoim komunikacie, "Wojewoda Mazowiecki wydał dwie decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na rozbudowę DK79 pomiędzy Ciepielowem a Lipskiem".
Rozbudowa drogi krajowej nr 79 brzmi lakonicznie. Co konkretnie oznacza ten termin? Inwestycja podzielona została na dwa odcinki. Pierwszym jest budowa ok. 1,9 km obwodnicy Ciepielowa, a drugi to rozbudowa istniejącej drogi na długości ok. 6,4 km. Przeszło 6 km trasy otrzyma jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Ponadto wybudowane zostaną drogi do obsługi terenów przyległych. Powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe lub rowerowe, zatoki autobusowe. Wybudowane zostaną urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Prace sprawią, że DK79 pomiędzy Ciepielowem a Lipskiem zyska parametry drogi GP, a więc drogi głównej ruchu przyspieszonego.
Decyzja ZRID sprawia, że wykonawca inwestycji, a więc Budimex, dostanie przysłowiowe klucze do placu budowy. Na początek weźmie się jednak nie za wytyczanie nowej trasy, a... prace saperskie. Kolejnym etapem staną się wytyczenia geodezyjne, wycinka drzew wraz z usuwaniem korzeni oraz pierwsze prace ziemne. Równocześnie Wojewoda Mazowiecki będzie prowadził procedurę związaną z wypłatą odszkodowań dla właścicieli nieruchomości, które zostały zajęte pod rozbudowę DK79.
Budimex ma 39 miesięcy na realizację obydwu projektów. To oznacza, że nową drogą krajową 79 i obwodnicą Ciepielowa kierowcy pojadą w 2027 r. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa. Umowa podpisana z Budimexem opiewa na kwotę wynoszącą 135 mln zł.