Twój hamulec ma ciekawą funkcję. Przydaje się kierowcom zwłaszcza na światłach

Do czego służy Auto Hold? Funkcja jest dostępna w wielu samochodach, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Znacznie ułatwia życie, dlatego warto ją poznać, póki masz okazję. Aktywujesz ją przy mocniejszemu dociśnięciu hamulca. Czy warto używać Auto Hold? Sprawdź.

Nasze samochody skrywają szereg tajemnic, które warto odkryć. Praktycznie każdy, kto stawia na  nowoczesne pojazdy, zdaje sobie sprawę, że mają one tyle funkcji, iż nie sposób przetestować je wszystkie. Niektóre ukryte są też nieco inaczej niż pod standardowymi przyciskami. W tym przypadku chodzi o utrzymanie samochodu w miejscu i to bez potrzeby zaciągania ręcznego. Wypróbuj raz w korku, a będziesz stosować już zawsze.

Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Do czego służy Auto Hold? Lepiej sprawdź, czy też masz w samochodzie ten system

Funkcję Auto Hold możesz uruchomić jeśli dociśniesz mocniej hamulec lub naciśniesz odpowiedni przycisk na postoju. Dzięki temu po puszczeniu hamulca samochód wciąż nie będzie się przemieszczał. Osoby, które raz spróbowały tego sposobu, często go sobie chwalą.

Jak to działa? Auto Hold utrzymuje ciśnienie w układzie hamulcowym, co rozpoznasz po włączeniu się jednej z kontrolek na desce rozdzielczej. Chodzi o napis "HOLD" lub literę "A" w kółeczku. Funkcja przydaje się zwłaszcza przy większych górkach. Hamulec zwolni się jedynie, gdy auto będzie mogło ruszyć do przodu - nie cofnie się.

Najbardziej awaryjne samochody
Najbardziej awaryjne samochody Najbardziej awaryjne samochody. Fot. ThamKC / iStock

Gdzie znaleźć przycisk Auto Hold? Przeszukaj te miejsca

By funkcja zadziałała, kierowca musi mieć zapięte pasy. Auto Hold uruchomisz poprzez:

  • mocne wciśnięcie hamulca;
  • przyciskiem znajdującym się przy przełączniku elektrycznego hamulca ręcznego;
  • skorzystanie z innych ustawień samochodu.

Pamiętaj, by zachować ostrożność. Niektórzy kierowcy zwracają uwagę, że przycisk jest bardzo wrażliwy podczas parkowania i może też wpływać na opóźnienie podczas ruszania samochodem. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: