Co zrobić jak przyjdzie zdjęcie z fotoradaru? Zanim zapłacisz, spójrz w róg zawiadomienia

Co zrobić jak przyjdzie zdjęcie z fotoradaru? Zanim przystąpimy do uiszczenia nałożonego na nas mandatu, warto zwrócić uwagę na informacje znajdujące się w rogu fotografii. Ten jeden szczegół może być niezwykle istotny.

Przekraczanie prędkości to jedno z najczęściej popełnianych na drogach wykroczeń. Pomocne w wystawianiu mandatów są urządzenia rejestrujące takie jak odcinkowe pomiary prędkości, standardowe kontrole z "suszarką" w dłoni i fotoradary, które można rozróżnić na te wykorzystujące technologię wiązki mikrofal oraz pętli indukcyjnej.

Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Co zrobić jak przyjdzie zdjęcie z fotoradaru? Decydujący drobny szczegół na zawiadomieniu

Jeśli otrzymaliśmy korespondencję, w której znajdował się mandat z fotoradaru, musimy wskazać osobę, która kierowała pojazdem w trakcie popełnienia wykroczenia, a także zapłacić należną karę. W przeciwnym przypadku możemy otrzymać grzywnę. Zanim jednak przejdziemy do tych czynności, a wiemy, że nie przekroczyliśmy prędkości, warto dokładnie zapoznać się z informacjami, które znajdziemy na zawiadomieniu.

Jedną z nich dostrzeżemy w prawym dolnym rogu. Chodzi tutaj o urządzenie: mikrofalowe lub z pętlą indukcyjną, które dokonało pomiaru i wykonało zdjęcie. Po wpisaniu danych do przeglądarki internetowej, możemy szybko dowiedzieć się, z jakim rodzajem fotoradaru mamy do czynienia i na podstawie tego podjąć odpowiednie kroki i próbować się odwołać.

W jaki sposób działa fotoradar? Urządzenia wykorzystują dwie różne technologie

Nie każdy z kierowców zdaje sobie sprawę, jak w rzeczywistości działają urządzenia kontrolno-pomiarowe. Przy drogach możemy spotkać fotoradary wykorzystujące klasyczne systemy, lecz także bardziej zaawansowane.

Fotoradar na Wisłostradzie przy Karowej
Fotoradar na Wisłostradzie przy Karowej Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl
  • Klasyczne fotoradary mikrofalowe. Ich działanie polega na przesyłaniu wiązki mikrofal w kierunku pojazdu, a następnie mierzenia czasu powrotu sygnału odbitego. Urządzenie oblicza prędkość pojazdu, jednak z drugiej strony jest obarczone ryzykiem błędu, gdyż może być podatne na zakłócenia. W przypadku obecności wielu pojazdów w kadrze mogą nie wskazać jednoznacznie winnego. To daje kierowcy możliwość odwołania się od mandatu, jeśli wie, że nie popełnił wykroczenia.
  • Fotoradary z pętlą indukcyjną opierają się na systemie dwóch pętli magnetycznych, które są umieszczone w nawierzchni drogi. W przypadku tego typu urządzeń np. Traffistar SR520 pomiar prędkości odbywa się na podstawie czasu przejazdu pojazdu między pętlami. Fotoradar tego typu jest zdecydowanie bardziej precyzyjny i niezawodny w swoim działaniu. Sprawdza się szczególnie na drogach wielopasmowych, więc w tym przypadku skuteczne odwołanie się od mandatu jest praktycznie niemożliwe.
Więcej o: