Znak z czterema kropkami dezorientuje kierowców. Nie mają pojęcia co oznacza

Możemy być idealnymi kierowcami, jeśli jednak nie znamy znaczenia znaków drogowych stanowimy na drodze śmiertelne niebezpieczeństwo, nie tylko dla siebie samych, ale wszystkich innych, którzy znajdą się w naszym zasięgu. Warto więc na bieżąco aktualizować swoją wiedzę.

W Polsce mamy niemal 400 znaków drogowych (pionowych). Wśród nich możemy wyróżnić znaki ostrzegawcze, znaki zakazu, znaki nakazu, znaki informacyjne i znaki kierunku oraz miejscowości. Choć można się w tym pogubić, kierowcy powinni znać je wszystkie, a przynajmniej kojarzyć. Jeśli niektórym zdarza się wyjeżdżać poza granice naszego kraju, powinien jeszcze poznać znaki obowiązujące po drodze oraz w miejscu docelowym. 

Zobacz wideo

Lista znaków, które kierowcy powinni znać i przede wszystkim przestrzegać na polskich drogach jest całkiem długa. Jeśli zdarzy nam się wyjechać za granicę, musimy znać również inne znaki. Niektóre znacznie różnią się od tych polskich. Przykładem może być znak ostrzegający - biały trójkąt z czerwonymi krawędziami i nietypowymi czterema czarnymi kropkami w środku. Szczególnie powszechny w Indiach. Takie oznaczenie drogowe ostrzega innych kierowców, że na drodze może pojawić się osoba niewidoma. 

Ten znak zaskakuje wielu kierowców. Nie bardzo wiedzą co oznacza. Mamy polski odpowiednik

W Polsce znakiem informującym o takim niebezpieczeństwie jest znak A-30 - "inne niebezpieczeństwo". Wszyscy powinni doskonale kojarzyć żółty trójkąt z czerwonymi krawędziami oraz czarnym wykrzyknikiem w środku. Rodzaj niebezpieczeństwa, przed którym ostrzega jest zwykle oznaczony dodatkową tabliczką, która informuje o szczegółach. Może być to informacja "piesi", "niewidomi", "głusi" itp. 

Jeśli widzimy na drodze jakiś znak i nie jesteśmy pewni co on oznacza, naszym obowiązkiem powinno być jak najszybsze sprawdzenie. Znajomość znaków pozwala nam odpowiednio poruszać się po wszelkich drogach i jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo zarówno nam, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie zwalnia nas z odpowiedzialności, więc tym bardziej nigdy nie powinniśmy ich lekceważyć. 

Więcej o: