Jazda na "zimnym" to proszenie się o kłopoty. Prosta czynność zimą pozwoli uniknąć usterek

Zima to trudny czas nie tylko dla kierowców, ale i dla samochodów. Kiedy temperatury spadają, łatwiej o usterki, jednak część z nich jest winą sposobu użytkowania pojazdu. Jak odpalać samochód, kiedy jest zimno?

Jazda na zimnym silniku może być niebezpieczna. Optymalna praca silnika odbywa się, kiedy osiągnie on temperaturę 95 stopni Celsjusza. Zimą niestety trudniej o szybkie rozgrzanie, stąd mogą pojawić się usterki i problemy. Teoretycznie silnik powinien zapalić w każdych warunkach, ale w praktyce to nie do końca prawda, a wielu kierowców podczas odpalania samochodu popełnia błąd. Jak poprawnie uruchomić auto zimą? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Pijany kierowca ruszył po tym, jak policjant próbował wyłączyć silnik w jego samochodzie

Czy można jeździć na zimnym silniku? Pamiętaj o obrotach. Inaczej możesz sprowadzić na siebie kłopoty 

Problem dotyczy przede wszystkim starszych silników z zasilaniem gaźnikowym, które przy minusowych temperaturach trudniej rozgrzać, ale zdarza się, że i nowsze jednostki mają problem. Jak uniknąć kłopotów? Pamiętaj, by podczas rozgrzewania silnika trzymać go na właściwych obrotach - diesel nie powinien przekraczać 2 tys. obr./min, a benzyna 2,5 tys. obr./min. Zbyt wysokie obroty lub gwałtowna jazda sprzyja przegrzaniu i usterkom silnika.

Akumulator, fot. Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Wyborcza.pl
Akumulator, fot. Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Wyborcza.pl Akumulator, fot. Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Wyborcza.pl

Istotną rolę odgrywa również olej silnikowy, który dzięki odpowiedniej gęstości chroni silnik. Oleje nowej generacji nie powinny mieć problemów z nabraniem odpowiedniej konsystencji zimą, ale również one potrzebują chwili, aby ją osiągnąć.

Jak odpalać samochód zimą? Trzymaj się tych zasad, a unikniesz kosztownych usterek 

Po wejściu do auta wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne i nawiewy. Przekręć klucz, aby zapaliły się kontrolki i poczekaj, aż wskazówki trafią na swoje miejsce. Zwróć uwagę na kontrolkę pętli grzewczej i odpal silnik, dopiero kiedy zgaśnie. Jedź powoli i zmieniaj biegi częściej, niż zwykle, aby silnik nie wszedł na wysokie obroty i miał chwilę, by dobrze się rozgrzać. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: