• Link został skopiowany

Włączać czy nie włączać? Jesienią i zimą też wciskam ten przycisk. Oszczędzam na wizytach u mechanika

Latem wiele osób korzysta z niej namiętnie, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej jazdy. Pomaga szybko schłodzić wnętrze pojazdu, aby podróż była znośna. Gdy temperatura za oknem spada, zastanawiamy się nad koniecznością jej używania. Czy na klimatyzacji powinno się jeździć cały rok?
Klimatyzacja w samochodzie
Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Dziś klimatyzacja to podstawowe wyposażenie i udogodnienie w samochodzie, uznawane wręcz za standard. Mimo że wielu kierowcom kojarzy się głównie z latem i trapiącymi wysokimi temperaturami, to jej używanie w sezonie jesienno-zimowym jest równie ważne. Oprócz poprawy komfortu podróży, regularne włączanie klimatyzacji w dłuższej perspektywie może zapobiec awariom i zadba o sprawność układu.

Zobacz wideo Jak zły jest stan infrastruktury ładowania w Polsce? Rozmawiam z Prezesem Volvo Car Poland - Emilem Dembińskim [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Czy używać klimatyzacji w zimę? Może wydawać się zbędne, ale jest w pełni uzasadnione

Korzystanie z klimatyzacji jesienią oraz zimą jest kluczowe nie tylko z uwagi na komfort pasażerów, lecz także dla prawidłowego działania układu oraz nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Nieużywana może skończyć się kosztowną wizytą u mechanika. Oto główne powody, dla których warto, ją włączać.

  • Chłodny lub ciepły nawiew pomaga osuszać powietrze, co ogranicza problem trapiący wielu kierowców, czyli parowanie szyb. Przydaje się równocześnie do szybkiego pozbycia się wilgoci z szyb. Stała cyrkulacja powietrza zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.
  • Regularne jej włączanie chroni również kompresor, najdroższy element układu, który może ulec uszkodzeniu przy długotrwałym braku używania. Koszt regeneracji kompresora wynosi od 200 do 500 złotych w przypadku najtańszych modeli.

Jak ustawić klimatyzację w zimie? Odpowiednie użytkowanie jest ważne

Zawsze należy pamiętać, aby używać klimatyzacji w sposób ostrożny. Lepiej unikać zbyt wysokich obrotów, gdyż nagromadzone, suche powietrze w kabinie może wysuszać śluzówki i skórę, co zwiększa ryzyko przeziębienia, bólu gardła czy problemów z oczami.

klimatyzacja
klimatyzacja Lazy_Bear/istock.com

Warto więc w sezonie jesienno-zimowym uruchomić ją przynajmniej raz w tygodniu na 15 minut, co pozwoli nasmarować olejem wszystkie elementy układu. Tym samym utrzymasz system w dobrym stanie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wycieków oraz awarii. Dodatkowo osuszanie instalacji zapobiega korozji metalowych elementów i rozwojowi pleśni, co w cieplejszych miesiącach chroni nas przed szkodliwym powietrzem.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: