Różnie układają się nasze plany i czasem nie możemy uczestniczyć w jakimś ważnym wydarzeniu. Jednym z nich jest np. sprzedaż samochodu. Wtedy z pomocą przychodzi pełnomocnik, który załatwi za nas wszelkie formalności. Jak nadać komuś ten tytuł, żeby w urzędach wszystko się zgadzało?
Przede wszystkim, gdy już znajdzie się kupca na pojazd, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży. W takim dokumencie powinien znaleźć się dokładny opis auta. Dla ułatwienia w Internecie można znaleźć gotowe wzory, które trzeba tylko uzupełnić konkretnymi danymi.
Oczywiście przy sprzedaży samochodu kluczowe znaczenie ma także podatek. Tutaj mowa o 2% od kwoty sprzedaży, zawartej w umowie. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj podatek ten płaci osoba kupująca pojazd. Po dokonaniu transakcji trzeba w przeciągu 30 dni zgłosić to do starostwa powiatowego. Natomiast w ciągu 14 dni należy poinformować o sprzedaży ubezpieczyciela. O tych kilku sprawach warto pamiętać, żeby uniknąć jakichkolwiek kłopotów prawnych.
Zobacz także: Zimą nie siadam za kierownicę bez tych drobiazgów. Wydałem kilkanaście złotych i zawsze mam je w aucie
Wszystkie wyżej wymienione formalności może za ciebie załatwić pełnomocnik. Wystarczy napisać upoważnienie, i po raz kolejny z pomocą przychodzi Internet, gdzie czekają gotowe arkusze. Ważne, żeby na dokumencie pojawiły się podpisy osoby udzielającej pełnomocnictwa i osoby je przyjmującej. Bardzo istotne jest także zamieszczenie daty i miejsca sporządzenia upoważnienia.
Takim pełnomocnikiem może zostać każdy, kto ukończył przynajmniej 13. rok życia. Nie musi to być osoba z rodziny. Jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, każdy z nich powinien podpisać się na upoważnieniu lub udzielić pełnomocnictwa innemu właścicielowi. Brzmi skomplikowanie? Wbrew pozorom cała ta procedura jest bardzo logiczna. Warto też zaznaczyć, że takie upoważnienie pozwala osobie trzeciej na podpisanie umowy sprzedaży. Natomiast, gdy chcesz także, żeby załatwiła ona formalności w urzędzie, potrzebny będzie osobny dokument — kolejne pełnomocnictwo.