Jak dbać o lakier zimą? To prostsze niż myślisz, a dzięki temu unikniesz korozji

Ochrona cennego lakieru samochodu jest zadaniem całorocznym, ale zimą może być szczególnie trudna. Zimowa pogoda i wzmożony ruch na drogach to mieszanka, która może sprawić, że przed nadejściem wiosny na lakierze pojawią się odpryski, wgniecenia, wyblakłe plamy i nie tylko.

Niższe temperatury, których często doświadczamy zimą, same w sobie nie muszą uszkadzać lakieru samochodowego. Jednak zimowe warunki mogą powodować kilka problemów z lakierem - niektóre bardziej oczywiste niż inne. Zaczynając od najbardziej typowych problemów, śnieg i lód często muszą zostać usunięte z powierzchni samochodu, zanim będzie można wsiąść za kierownicę i rozpocząć jazdę w zimowy dzień. Brak odpowiedniej techniki lub narzędzi do usuwania śniegu i lodu może doprowadzić do uszkodzenia lakieru samochodu. W niektórych przypadkach nawet pozostawienie śniegu i lodu na powierzchni samochodu może spowodować jego uszkodzenie.

Regularne mycie samochodu

Jeśli brud i zanieczyszczenia spowodowane złymi warunkami pogodowymi pozostaną na powierzchni samochodu, często może to prowadzić do wyblakłego i niejednolitego lakieru. W niektórych przypadkach osady te mogą nawet powodować korozję - zwłaszcza, jeśli właściciele samochodów nic z tym nie robią przez jakiś czas. Najprostszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest regularne mycie samochodu zimą. Oczywiście trzeba to robić między opadami deszczu i śniegu w suchy dzień, co łatwiej powiedzieć niż zrobić. Ale dobre mycie przed nadejściem najgorszej pogody zapewni, że brud i zanieczyszczenia nie pozostaną na lakierze przez długi czas i zapobiegną potencjalnym problemom.

mycie auta zimą
mycie auta zimą canva

Naprawa wszelkich uszkodzeń lakieru

Jeśli masz już odpryski, wgniecenia lub zadrapania na lakierze, należy je naprawić na długo przed zimą. Dlaczego? Nadmiar wilgoci pochodzącej ze śniegu, lodu i deszczu może osadzać się na powierzchni samochodu i wnikać pod lakier wszędzie tam, gdzie występują problemy. Może to spowodować dalsze łuszczenie się i odpryskiwanie lakieru, a także narazić metalową powierzchnię na ryzyko korozji.

Salon firmy Best Auto w Lublinie (dealer marki BMW)
Salon firmy Best Auto w Lublinie (dealer marki BMW) Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Przykryj powierzchnię samochodu

Jednym z najprostszych sposobów ochrony lakieru samochodu przed czynnikami atmosferycznymi jest zakrycie go, gdy samochód nie jest używany. Niezależnie od tego, czy przechowujesz samochód w garażu czy kupujesz pokrowiec na samochód, lepiej jest chronić samochód przed śniegiem i lodem, ponieważ zapobiegnie to ich kontaktowi z powierzchnią samochodu przez dłuższy czas. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie uniknąć uszkodzeń lakieru spowodowanych nadmiarem wilgoci lub ostrymi technikami usuwania śniegu i lodu.

Pokrowiec na samochód to relikt przeszłości, czy współczesny must-have? Zdjęcie ilustracyjne
Pokrowiec na samochód to relikt przeszłości, czy współczesny must-have? Zdjęcie ilustracyjne istock
Więcej o: