Za co można stracić prawo jazdy w 2024 roku? Jednym z częstszych powodów jest przekroczenie prędkości. To jednak niejedyna sytuacja, w której policja może zatrzymać dokumenty, a nawet cofnąć uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Obecny taryfikator mandatów sprawia, że taki scenariusz jest bardziej prawdopodobny niż jeszcze kilka lat temu.
5
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
Otwórz galerięNa Gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
Według danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przeanalizowanych przez ekspertów portalu rankomat.pl w pierwszych siedmiu miesiącach 2024 roku zatrzymano ponad 45 tys. praw jazdy. Najczęstszym powodem była jazda pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. Takie wykroczenie popełniło ok. 24 tys. kierowców. Drugą najczęstszą przyczyną zatrzymania prawa jazdy było przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Takich przypadków odnotowano ponad 14 tys.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak zły jest stan infrastruktury ładowania w Polsce? Rozmawiam z Prezesem Volvo Car Poland - Emilem Dembińskim [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]
W jakich przypadkach można stracić prawo jazdy? Ranking 10 najczęściej popełnianych wykroczeń
Serwis autokult.pl stworzył listę 10 często popełnianych wykroczeń drogowych, które mogą zaskoczyć wysoką liczbą punktów karnych. W konsekwencji kończą się utratą prawa jazdy. W pełnym taryfikatorze znajdziemy wykroczenia szczególnie niebezpieczne, za które można otrzymać nawet 15 punktów. Oto najczęstsze z nich:
Niebezpieczna jazda, czyli driftowanie lub niewłaściwe przewożenie przedmiotów.
Wyprzedzanie na przejściu bez sygnalizacji jest często spotykane przy drogach dwupasmowych.
Omijanie pojazdu, który ustąpił pieszym. Nawet jeśli pieszy jeszcze nie wszedł na przejście.
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Należy zachować ostrożność, szczególnie na skrzyżowaniach.
Ignorowanie sygnalizacji świetlnej, np. przejazd na czerwonym z zieloną strzałką bez zatrzymania.
Przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h stwarza ogromne zagrożenie.
Niezastosowanie się do zakazu wyprzedzania to złamanie zakazu ze znaku B-25 lub B-26.
Omijanie opuszczonych zapór kolejowych jest szczególnie groźne na miejskich przejazdach.
Wjazd na przejazd kolejowy bez możliwości kontynuowania jazdy. Lepiej poczekać za przejazdem.
Przewożenie dzieci bez zabezpieczeń. Brak fotelików może skutkować 5 punktami na dziecko.
Jakie są kary za rozmowę przez telefon? Lepiej nie ryzykować
Rozmowa przez telefon podczas jazdy to częsty widok na polskich drogach. Kierowcy podejmują w ten sposób wysokie ryzyko. Jakie czekają ich konsekwencje? Jeśli zatrzyma nas policja, a my będziemy trzymać telefon przy uchu lub w ręku, grozi nam 500 zł mandatu i aż 12 punktów karnych. Dla nowych kierowców, posiadających prawo jazdy mniej niż rok, powtórzenie takiego wykroczenia oznacza utratę uprawnień. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.