Jak wynika z najnowszych danych firmy Reflex, średnie ceny benzyny Pb 95 oraz oleju napędowego przekroczyły poziom 6 zł/l, natomiast autogaz osiągnął wartość 3 zł/l. To znaczny wzrost, szczególnie w przypadku autogazu, którego cena na takim poziomie nie była notowana od końca 2023 roku.
Obecna sytuacja na rynku paliw
Na dzień 18 października średnie ceny paliw wynosiły:
Wzrosty te są niepokojące, jednak analitycy przewidują, że w nadchodzących dniach powinniśmy zobaczyć stabilizację cen detalicznych. Ostatnie korekty na rynku hurtowym mogą wskazywać na zahamowanie dalszych podwyżek, co jest pozytywną wiadomością dla kierowców, bo i tak ceny mimo ostatnich podwyżek znajdują się na niższych pułapach, niż chociażby jeszcze kilka miesięcy temu.
Reflex zwraca jeszcze uwagę na sytuację na rynku ropy naftowej. Ceny ropy Brent spadły o prawie 5 USD, osiągając wartość około 74 USD/bbl. To wynik obaw o popyt oraz nadpodaż, zwłaszcza jeśli OPEC+ zdecyduje się na zwiększenie produkcji w grudniu.
Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje też, że w 2024 roku światowa konsumpcja ropy wzrośnie o około 1 mln bbl/d. Z kolei OPEC przewiduje wzrost na poziomie 1,9 mln bbl/d w 2025 roku. Mimo tego, w przyszłym roku na rynku może wystąpić nadpodaż, co może przyczynić się do wzrostu zapasów ropy, które obecnie są na najniższym poziomie od 7 lat.
Sytuacja na rynku paliw w Polsce jest dynamiczna, a wzrosty cen mogą wpływać na codzienne wydatki kierowców. W najbliższych dniach przewiduje się stabilizację cen, jednak wszystko będzie zależało od dalszego rozwoju sytuacji na rynku hurtowym oraz decyzji OPEC+ oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie. Kierowcy powinni być przygotowani na ewentualne zmiany.
Co zrobić, aby zaoszczędzić paliwo? Istnieją cztery podstawowe nawyki, które warto wdrożyć: