Miejsca dla rodzin i kobiet w ciąży. Czy będzie kara, jeśli na nim stanę?

Kto może parkować na miejscu dla rodzin z dziećmi? Niektórzy zastanawiają się, czy to dozwolone, nawet jeśli podróżują sami. Okazuje się, że przepisy są w tej kwestii jasne. Czy trzeba na coś uważać?

Już od kilku lat można zauważyć, że na miejscach parkingowych, zwłaszcza przed większymi sklepami, pojawiły się oznaczenia dla kobiet i rodzin z dziećmi. Zazwyczaj są usytuowane w strategicznych i "wygodnych" miejscach tak jak te dla niepełnosprawnych. Czy można na nich parkować, jeśli nie jesteś w ciąży i nie podróżujesz z dziećmi?

Zobacz wideo Czy to prawda, że kobiety nie radzą sobie z parkowaniem?

Kto może parkować na miejscu dla rodzin z dziećmi? Powstały specjalne oznaczenia dla dwóch grup osób

Zarówno kobiety w ciąży, jak i rodzice mniejszych dzieci wiedzą, że nawet dotarcie do sklepu może być nie lada wyzwaniem. Przestrzenie oznaczone do parkowania dla tych grup zazwyczaj są szersze i bliżej wejścia niż standardowe. Praktycznie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, o ile nie mamy do tego prawa, może się skończyć punktami karnymi i wysokim mandatem. A jak sprawa wygląda w tym przypadku?

Czy można zająć miejsce parkingowe? W tym przypadku przepisy są jasne

Jeśli nie jesteśmy w ciąży i nie podróżujemy z dziećmi, niezajmowanie miejsc parkingowych, które są oznaczone dla takich osób, wynika ze zwykłej uprzejmości. W kodeksie drogowym nie ma bowiem żadnego znaku drogowego, który jest przeznaczony dla takich grup. Nie ma więc żadnych podstaw, by służby odholowały pojazd lub wystawiły nam mandat.

Czy można zająć miejsce parkingowe?
Czy można zająć miejsce parkingowe? Czy można zająć miejsce parkingowe? Fot. Krzysztof Koch / Agencja Wyborcza.pl

Również i zarządcy parkingu raczej nie mają możliwości udowodnienia, że samochód został postawiony na takim miejscu bezprawnie. Kobieta może być bowiem w ciąży, która nie jest jeszcze widoczna, a rodzic parkować z nastolatkiem, który też jest jeszcze przecież dzieckiem. W przypadku miejsc dla niepełnosprawnych parkowanie może nastąpić wyłącznie jeśli posiadamy specjalną imienną kartę parkingową, wydaną przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: