Weź dwójkę i podejdź do samochodu. Od razu będziesz wiedzieć, czy to skarbonka bez dna

Jak kupić niedrogi, używany samochód, by zminimalizować ryzyko, że potem będzie trzeba w niego zainwestować fortunę? Przyjrzyj mu się tak, jak robią to w trakcie przeglądów technicznych. W ten sposób już na pierwszy rzut oka możesz wyhaczyć wiele problematycznych kwestii. Przyda się też moneta.

Wybierając się oglądać samochód, którego kupnem jesteś zainteresowany, warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jego dokumenty, przebieg i ogólną kondycję (lakieru, zawieszenia, hamulców, czy pracy silnika). Oprócz tego istotne są również szczegóły, których przegapienie w późniejszym czasie może sporo kosztować. Dlatego pod lupę weź również światła i ogumienie. Co dokładnie sprawdzić?

Zobacz wideo Warsztat okazał się dziuplą pełną części z kradzionych aut

Co sprawdzać przy zakupie używanego auta? Na to zwróć uwagę

Jak podaje portal motoryzacja.interia.pl najczęściej stwierdzaną w trakcie przeglądów usterką w Polsce jest uszkodzenie źródeł światła. W trakcie zakupu pojazdu, niewiele osób zwraca na nie szczególną uwagę i sprawdzane jest tylko, czy działają. Tymczasem w trakcie przeglądu nie chodzi jedynie o przepalone żarówki. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • klosze - nie mogą być zmatowione, ani zniszczone w żaden inny sposób,
  • rodzaj żarówek - problematyczne są np. ledy, zamontowane w miejsce żarówek halogenowych.

W przypadku stwierdzenia któregoś z powyższych problemów musisz liczyć się z tym, że pojazd nie przejdzie przeglądu. Właśnie dlatego tak warto sprawdzić powyższe kwestie jeszcze przed zakupem samochodu. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów.

Na co uważać przy kupnie używanego samochodu?
Na co uważać przy kupnie używanego samochodu? Na co uważać przy kupnie używanego samochodu? Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Jak sprawdzić, z którego roku jest opona? Bieżnik przetestuj monetą

Kolejną istotną kwestią w trakcie zakupu używanego pojazdu są opony. Warto sprawdzić, w jakim dokładnie są stanie, gdyż zakup nowych to koszt ponad 1000 złotych, co może okazać się kluczowe w ustalaniu ostatecznej ceny pojazdu. Zwłaszcza jeśli zależy ci na budżetowej opcji. Opony najlepiej wymieniać co 10 lat, zaś w przypadku braków "wskaźników zużycia" minimalna głębokość bieżnika powinna wynosić minimum 1,6 mm. Jak sprawdzić, czy te w pojeździe spełniają tę normę, kiedy nie potrafisz znaleźć wcześniej wspomnianych wskaźników? Zamiast po miarkę, sięgnij po dwuzłotówkę i włóż ją w najgłębszy fragment bieżnika, najlepiej na środku ogumienia. Jeśli wystaje ponad zewnętrzny pierścień monety, możesz być spokojny. Jeśli zaś chodzi o wiek opony, sprawdź numer DOT, który znajdziesz na jej boku. Cztery następujące po sobie cyfry to kolejno: tydzień i rok produkcji. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.