W niektórych sytuacjach po prostu nie ma wyjścia. Gdy widzimy zwierzę lub dziecko pozostawione samo w samochodzie i zamknięte, zdrowy rozsądek podpowiada, by je uwolnić. Właśnie tak powinien się zachować każdy, dzięki czemu wreszcie mogłaby się zmniejszyć ilość śmierci spowodowana zamknięciem w pojeździe - a tych, niestety, zwłaszcza w okresie letnim nie brakuje. Czy mogę wybić szybę? Co na to przepisy?
Jak informuje na przykład Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołowie na stronie gov.pl, wybicie szyby w zamkniętym samochodzie, celem ratowania zwierzęcia lub dziecka jest w pełni uzasadnione.
Taką wyższą konieczność uzasadnia art. 26 par. 1 Kodeksu karnego. Stanowi, że osoba, która ratuje życie innej osoby, nie poniesie odpowiedzialności cywilnej i karnej, o ile jej działania będą proporcjonalne do zagrożenia. W pierwszej kolejności:
Przedstawiciele portalu magazynauto.pl wraz ze stacją demontażu pojazdów Kapral-Car z Mamlicza postanowili sprawdzić, jak dużym problemem jest wybicie szyby w samochodzie. Do jakich doszli wniosków?
Nie warto używać kamienia, który może skruszeć pod wpływem uderzenia, a rzucanie nim w szybę jest niebezpieczne dla osób lub zwierząt w pojeździe. Jeśli użyjesz młotka, możesz się skaleczyć, gdy wpadnie on wraz z ręką przez rozbitą szybę. Zaleca się więc użycie dłuższego przedmiotu. W teście najbardziej efektywny okazał się kawałek pokruszonej świecy zapłonowej. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.