Przedawnienie mandatu. Ile trzeba czekać? Uważaj, bo sprawa może skończyć się w sądzie

Po jakim czasie przedawnia się mandat? Sprawdź, ile trzeba na to czekać, jeśli zapomniałeś o zapłaceniu zobowiązania. Pamiętaj jednak, że odpowiednia kwota może zostać pobrana ze zwrotu podatku lub przez komornika.

Czasem się zdarza, że kierowcy dostaną mandat i zapomną opłacić go w terminie. Czas mija, żadne ponaglenia nie przychodzą i nagle, jak za sprawą magicznej różdżki, przypominamy sobie, że mieliśmy kiedyś jakieś zobowiązanie. Po jakim czasie przedawnia się mandat?

Zobacz wideo Mandaty 500 zł i 15 punktów karnych za przejazd na czerwonym świetle

Po jakim czasie przedawnia się mandat? Dzieje się to dosyć szybko

W naszym kraju wystawia się mandaty kredytowane, zaoczne i gotówkowe. Jeśli chodzi o te drugie, czas na opłacenie wynosi 14 dni. W przypadku pierwszej opcji mamy 7 dni na spłatę zobowiązania. Mandaty gotówkowe zazwyczaj wystawiane są osobom, które przebywają na terenie Polski tylko przez określony, niedługi czas. Kiedy mandaty się przedawniają?

Policja (zdjęcie ilustracyjne)
Policja (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Okazuje się, że zależy to od ich rodzaju. Jeśli dostaliśmy mandat kredytowany, przedawnienie nastąpi po 3 latach. W przypadku mandatu zaocznego dzieje się tak po 2 latach od czasu wszczęcia postępowania w sądzie. Warto mieć na uwadze, że zwlekanie z opłaceniem należności wiąże się z narażeniem na dodatkowe koszty. A kiedy możemy się spodziewać sprawy w sądzie? Dzieje się tak w momencie, gdy uważamy, że nie popełniliśmy zarzucanego nam czynu i odmawiamy przyjęcia mandatu. Wtedy sąd ma za zadanie rozstrzygnąć, czy kara jest zasadna, czy też nie.

Jak sprawdzić, czy mandat się przedawnił? Zrobisz to w prosty sposób

Zazwyczaj nieopłacony mandat jest potrącany ze zwrotu podatku bądź odpowiednia kwota zostaje zablokowana na koncie bankowym. Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz jakieś zobowiązanie, lub czy uległo ono przedawnieniu, informację uzyskasz w Biurze Informacji Kredytowej bądź w Urzędzie Skarbowym. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: