Czy w podziemnym garażu można naprawiać auto? Tak, ale coś innego jest surowo zabronione

Miejsce w hali garażowej podziemnej to teren prywatny. Kierowca wykupił je na własność. Czy to oznacza, że może korzystać z niego w sposób nieskrępowany? To pytanie, które regularnie pojawia się w przestrzeni motoryzacyjnej. A odpowiedź... nie jest taka prosta.

Garaż podziemny stanowi ogromną wygodę. Drogą, ale naprawdę ogromną. Auto jest chronione przed dostępem osób postronnych. Trudniej o jego kradzież. Dodatkowo latem kierowca nie wsiada do nagrzanego wnętrza czy nie musi się obawiać opadów deszczu w drodze do pojazdu. Zimą z kolei problemem przestaje być odśnieżanie i skrobanie szyb.

Zobacz wideo Mandaty posypały się z nieba. Drony zawisły nad drogą i obserwowały

Co wolno, a czego nie można robić w garażu podziemnym?

Miejsce w hali stanowi własność kierowcy. Ten musi je nabyć, a ten fakt potwierdza akt notarialny. Wolność Tomku w swoim domku? Nie do końca. Bo własność ta nie jest totalnie nieskrępowana. Po części ograniczają ją prawa innych właścicieli miejsc, a po części ogólne przepisy m.in. w zakresie pożarnictwa. Aby ustalić listę rzeczy, które można, a których nie można robić w garażu podziemnym, warto odpowiedzieć na kilka pytań.

  • Czy w garażu podziemnym można naprawiać samochód? Generalnie zakazu takiego nie ma. Oczywiście pod warunkiem, że kierowca nie chce zrobić np. remontu silnika, a mówi raczej o drobnej naprawie. Zakaz wykonywania obsługi pojazdu może wynikać tylko z regulaminu danej wspólnoty. Regulaminu, którego zapisy i tak można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Warto też pamiętać o tym, że po wykonaniu naprawy na posadzce nie mogą pozostać żadne plamy. Szczególnie ze środków łatwopalnych.
  • Czy w garażu podziemnym można myć samochód? Myć to dużo powiedziane. Jeżeli kierowca umyje szyby czy odkurzy wnętrze, problemu być nie powinno. Gorzej z myciem karoserii. To mogłoby bowiem zakończyć się zalaniem posadzki.
  • Czy na miejscu parkingowym w garażu podziemnym można trzymać samochód i motocykl lub rower? Jedno miejsce wcale nie oznacza jednego pojazdu. Na jednym miejscu kierowca może upchnąć tyle pojazdów, ile się na nim zmieści. Kupuje bowiem stanowisko, w sensie określonej przestrzeni. Ona w pełni pozostaje do jego dyspozycji.
  • Co z samochodami z LPG w garażu podziemnym? Można je parkować, ale pod warunkiem, że garaż posiada mechaniczną instalację wywiewową na wypadek wycieku LPG. Jeżeli takowej nie ma, wspólnota musi postawić zakaz wjazdu. To wynik działania przepisów pożarowych, a nie wymysłów zarządców obiektów.
  • Czy w garażu podziemnym można ładować samochód elektryczny? Jeżeli kierowca posiada własny licznik i gniazdko lub ładowarkę, tak. Z gniazdka wspólnego nie. To oznacza bowiem de facto "kradzież" prądu, który należy do wspólnoty.

Miejsce w hali garażowej a składowanie rzeczy

Miejsca parkingowe w halach garażowych coraz częściej są także wykorzystywane jako mini-piwnice. Kierowcy trzymają na nich kartony z rzeczami, opony, czy stare meble. W tym przypadku powstają jednak poważne wątpliwości. I to nie natury estetycznej, a prawnej. Bo przechowywanie takich przedmiotów może łamać zapisy ustawy Prawo budowlane i aktów przeciwpożarowych. Są one bowiem łatwopalne. W razie pojawienia się ognia będą go jedynie podsycać i przedłużacz czas trwania pożaru.

Na tym problemy się jednak nie kończą. Bo palące się opony czy meble w razie pożaru zagęszczą dodatkowo dym. Stanowią też przeszkodę w czasie prowadzenia akcji ratunkowej przez strażaków. Dlatego w razie nagromadzenia przedmiotów, zarządcy potrafią wystosować prośbę do kierowcy o uprzątnięcie miejsca parkingowego. W regulaminach garaży pojawiają się też zapisy mówiące o zakazie gromadzenia przedmiotów. W razie złamania tych zapisów i pojawienia się ognia, właściciel zagraconego miejsca może nawet ponosić częściową odpowiedzialność za skutki działania pożaru.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.