Opady gradu, zarówno te gwałtowne, jak i mniejsze, mogą poważnie uszkodzić samochód. Mowa tu nie tylko o wgnieceniach i zarysowaniach, lecz także nawet o rozbitych szybach. Kierowca nie zawsze jest w stanie przewidzieć gwałtowne zmiany pogody i na czas zabezpieczyć pojazd. A gdy do uszkodzeń dojdzie, może go spotkać przykra niespodzianka.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód spowodowanych przez grad i wichury. Chroni ubezpieczonego, ale też osoby trzecie, wyłącznie w przypadku uszkodzeń w wyniku wypadków, zderzeń, stłuczek, uderzeń np. w ogrodzenie lub latarnię, a także potrąceń zwierzęcia. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywa więc wyłącznie szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu lub w trakcie jazdy, parkowania bądź wsiadania i wysiadania. Co z AC? Czy autocasco obejmuje gradobicie? Tu wiele zależy od polisy.
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, które gwarantuje pokrycie kosztów szkód powstałych m.in.:
Wśród zjawisk atmosferycznych, których szkody można pokryć z AC, są m.in. powodzie, zatopienia, uderzenia pioruna, a także gradobicie. Wszystko zależy od oferty ubezpieczyciela. Może się okazać, że nie uwzględnia np. szkód wyrządzonych przez pogodę. Zanim wykupisz polisę, zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W zależności od wariantu AC może obejmować ochronę przed skutkami szkody całkowitej, czyli przekraczającej 70 proc. wartości auta, lub tylko częściowej, a więc związanej np. z uszkodzeniami poszczególnych elementów, takich jak szyby. Co, gdy grad uszkodził ci samochód? Szkodę warto zgłosić jak najszybciej. To może przesądzić o wypłacie odszkodowania.