Nie masz tej tabliczki? Nie przejdziesz przeglądu. Kierowcy zapominają o nowym prawie

Jakie nowe naklejki na samochód? Okazuje się, że doszło do zmian pewnych przepisów i jeśli nie masz na pojeździe tego oznaczenia, może nie przejść przeglądu. Sprawdź, co się zmieniło i na co warto zwrócić uwagę, bo może też dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję.

Wielu kierowców, oddając samochody do przeglądu, martwi się, czy wszystko przejdzie tak, jak powinno i pojazd zyska pozytywną opinię. Już od niecałego miesiąca obowiązkiem posiadaczy aut z instalacją LPG jest posiadanie pewnej tabliczki bądź naklejki, która powinna zostać umieszczona na pojeździe. Jej brak może skutkować brakiem przejścia przeglądu. Co to takiego?

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Jakie nowe naklejki na samochód? Jeśli masz LPG, te są konieczne

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 września 2023 r. w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu od 17 maja 2024 r. nakłada na posiadaczy samochodów z instalacją gazową instalację odpowiedniej tablicy informacyjnej.

Może mieć również formę naklejki, ale powinna być czytelna, a także umieszczona trwale w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, takim jak rama drzwi czy pokrywa komory silnika. Na oznaczenie nie powinny negatywnie wpływać też czynniki zewnętrzne, na przykład deszcz czy śnieg. Taka tabliczka zobowiązuje do udzielenia informacji o:

samochody (zdjęcie ilustracyjne)samochody (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

  • nazwie instalatora;
  • numerze świadectwa instalacji;
  • numerze porządkowym wyciągu ze świadectwa homologacji;
  • nazwie zakładu montującego instalację.

Nie masz jeszcze tabliczki? Jest pewien "haczyk", który pomoże ci uniknąć problemu, a samochód pozytywnie przejdzie przegląd. O co chodzi?

Co dalej z autami na LPG? Okazuje się, że naklejki nie musi mieć każde

Brak naklejki, oprócz możliwości nieprzejścia badania technicznego może sprawić, że podczas kontroli policja zatrzyma dowód rejestracyjny samochodu. Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to jedynie tych aut, które przeszły montaż instalacji autogazu dopiero po 17 maja 2024 r. W przypadku wcześniejszego montażu, posiadanie naklejki nie jest obowiązkowe. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Czy miałeś kiedykolwiek zabrany dowód rejestracyjny pojazdu?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.