Uważaj na handel ludźmi w naszym kraju. Escapetruck jeździ po Polsce. Czas na szokujące doświadczenia

Oto niezwykła ciężarówka, która bardzo odróżnia się od innych pojazdów jakie widujemy na drogach. Zdecydowanie łatwiej do niej wejść niż wyjść. Wszystkich śmiałków czeka trudna gra w naczepie pełnej zagadek. Wszystko w ramach bardzo ważnej kampanii.

Escapetruck to niezwykły i jakże ważny projekt. Specjalny pojazd zbudowano dzięki inicjatywie holenderskiej fundacji Reshape, ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. W projekt zaangażowali się także holenderscy i polscy policjanci oraz Straż Graniczna. Swój udział mieli również naukowcy Uniwersytetu Wrocławskiego (Centrum Badań nad Handlem Ludźmi). Tyle sił, by osiągnąć jeden cel jakim jest zwiększenie społecznej świadomości w temacie handlu ludźmi, pracy przymusowej oraz wykorzystywania seksualnego.  

Zobacz wideo Suzuki Moto Szkoła - tutaj zaczniesz przygodę z jednośladem, a także sprawdzisz swoje umiejętności

Ciężarówkę trudno przegapić. Cały zestaw z naczepą pomalowano na czarno i umieszczono wymowne oznaczenia Escape. W środku kryją się pomieszczenia przygotowane tak, by odwzorować warunki w jakich żyją ofiary handlu ludźmi (nie zapomniano o takich szczegółach jak odpowiednio dozowane zapachy i dźwięki). Oczywiście łatwiej wejść do naczepy niż wyjść. By wydostać się z pomieszczeń trzeba zmierzyć się z różnymi interaktywnymi zadaniami i łamać kody (organizatorzy zapewniają, że śmiałków czekają szokujące doświadczenia). Jednym z wyzwań jest pomoc wirtualnej ofierze w wydostaniu się z trudnej sytuacji.  

Escapetruck
Escapetruck Policja

Prawdziwe historie

Całość przygotowano na podstawie scenariuszy opracowanych przy współpracy ze specjalistami zajmującymi się walką z przestępczością. Stąd w trakcie gry uczestnicy poznają prawdziwe historie poszkodowanych, którzy padli ofiarą handlu ludźmi w Polsce. Ich historie można poznać m.in. dlatego, że udało im się uciec dzięki pomocy polskich służb.  

Gdzie można zobaczyć Escapetruck? W ramach drugiej trasy po Polsce ciężarówka dotarła do wybranych miejsc (m.in. Lublin i Biała Podlaska). Pod koniec maja samochód pojawi się jeszcze w Chełmie (28 maja 2024 r.) i Świdniku (29 maja 2024 r.).  

Więcej o: