W każdej dziedzinie życia można wyróżnić rzeczy z przedrostkiem "naj". W naszym kraju znajduje się wiele imponujących i wywołujących emocje obiektów, które zyskują lokalną bądź międzynarodową sławę np. za sprawą swojego rozmiaru. Jedną z takich kategorii są najdłuższe ulice w Polsce. Wbrew pozorom znajdziemy je nie na wsi, lecz w mieście.
Na podium w rankingu najdłuższych ulic w naszym kraju znajduje się Wał Miedzeszyński, zlokalizowany w Warszawie. Pierwotnie był to wał przeciwpowodziowy, usypany w latach 1906–1911. Jego zadaniem była ochrona terenów Saskiej Kępy przed zalewaniem przez rzekę. Prowadzi od Saskiej Kępy aż do granic miasta, wzdłuż prawego brzegu Wisły. Z jej wschodniej strony rozpościera się widok w przeważającej ilości na osiedla mieszkalne i lokale usługowo-handlowe. Ze strony zachodniej dostrzeżemy rzekę Wisłę i znajdujące się u jej brzegu liczne ośrodki o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym.
Ciągnie się przez kilkanaście kilometrów, bo liczy aż 14,5 km. Co więcej, biegnie tamtędy również ścieżka rowerowa. Jeśli założymy średnią prędkość poruszania się w mieście, np. około 30 km/h, to pokonanie 14,5 km Wału Miedzeszyńskiego zajmie około 29 minut. Z kolei przy średniej prędkości marszu, czyli około 5 km/h pokonanie tej samej drogi zajmie około 2 godzin i 54 minuty.
Druga najdłuższa ulica w Polsce, czyli Puławska mierzy 12,2 km, z kolei trzecia, jaką są Aleje Jerozolimskie 11,9 km. Co ciekawe, wszystkie znajdują się w Warszawie. Tuż za pierwszą trójką znajduje się ulica Kartuska, którą mieszkańcy Gdańska znajdą w jego południowo-zachodniej części. Jej długość wynosi 11,7 km. Z kolei na piątym miejscu znalazła się ulica zlokalizowana w Łodzi. Wbrew pozorom nie jest to rozsławiona Piotrkowska, lecz Pomorska, która ciągnie się przez 11,3 km.
Oto lista "najdłuższej" dziesiątki w Polsce w kategorii ulice.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.