Korytarz życia, czyli tzw. korytarz ratunkowy pozwala na łatwy przejazd pojazdu uprzywilejowanego, który jedzie do wypadku lub chorego. Uczestniczy ruchu drogowego zapewniają miejsce dla służb ratunkowych, niezwłocznie wykonując manewr usunięcia się z drogi. Kwestia ta jest uregulowana przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 16 października 2019 roku, a dokładnie art. 9.
Szybki przejazd pojazdów ratowniczych, policyjnych i pomocniczych w razie wypadku może zadecydować o życiu lub śmierci. Do zdarzenia doszło 13 lipca 2023 roku na węźle Offenburg na niemieckiej autostradzie A5, gdzie miał miejsce poważny wypadek drogowy. Jak informował portal presseportal.de kierowcy podczas tworzenia korytarza życia zjechali do krawędzi, by utorować drogę dla przejazdu służb ratunkowych. Nie wzięli pod uwagę jednej kwestii.
Uprzywilejowane samochody napotkały spory problem, aby dotrzeć na miejsce wypadku. Powodem było zablokowanie i niewydzielenie pasów ratunkowych przez ruch ciężarowy. Służby ratunkowe nie mogły więc swobodnie przejechać. Na szczególne utrudnienia napotkali, gdy trzech kierowców samochodów ciężarowych ustawiło się po lewej stronie pasów ruchu. Obecność pojazdów sporych gabarytów po obu stronach jezdni spowodowało zatrzymanie konwoju pojazdów ratowniczych i policji.
Problem polegał na tym, że kierowcy ciężarówek w momencie zatrzymania znajdowali się na lewym pasie. W Niemczech w przypadku dróg wielopasmowych w terenie niezabudowanym obowiązuje zakaz dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony. Mówi on, że w przypadku drogi z trzema lub czterema pasami ruchu kierowcy mają obowiązek zjechać jak najbardziej na prawo. W efekcie korytarz życia powstanie na drugim pasie od lewej strony jezdni. Trzem z tych kierowców ciężarówek zostały tymczasowo zatrzymane prawa jazdy. Zostali także ukarani mandatem w wysokości 240 euro (ok. 1020 zł) oraz 2 punktami karnymi. Podczas całego zdarzenia kamery samochodowe zainstalowane w radiowozach policyjnych zarejestrowały jeszcze kilku sprawców wykroczeń drogowych, którzy przejeżdżali pasem awaryjnym. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.