55-latek wyszedł zza stojącego pojazdu wprost pod koła Skody

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien znać podstawowe przepisy, a przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Wystarczy chwila, by doszło do niebezpiecznej sytuacji. Przekonał się o tym 55-latek z Piaseczna, który nie zachował ostrożności i wpadł pod jadący samochód. Na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń.

Do zdarzenia doszło w zeszły czwartek 16 maja na parkingu przy ulicy Puławskiej w Piasecznie. 55-letni pieszy lekkomyślnie wyszedł nagle zza stojącego pojazdu, nie upewniając się wcześniej, czy nic nie zagraża jego bezpieczeństwu. Niestety, mężczyzna wpadł wprost pod koła nadjeżdżającej Skody. "W tej sytuacji kierująca pojazdem nie miała najmniejszych szans, by zauważyć pieszego, który nagle pojawił się przed jej maską" - stwierdza oficer prasowa piaseczyńskiej komendy st. asp. Magdalena Gąsowska. Na szczęście pojazd jechał powoli, dzięki czemu 55-latek nie odniósł szczególnych obrażeń. Zdarzenie uchwyciła kamera monitoringu.

Zobacz wideo

"Opublikowany film niech będzie przestrogą dla innych. Pamiętajmy, że prawa fizyki nie da się oszukać, a niechroniony pieszy w zderzeniu z samochodem zawsze ma dużo mniejsze szanse. Nie warto więc ryzykować, bo to ryzyko się nie opłaca" - dodaje st. asp. Gąsowska.

Pieszy musi znać przepisy. Oto kilka podstawowych zasad

Przypominamy, że zgodnie z art. 14 Prawa o ruchu drogowym, pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:

  • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi.

Co więcej, pieszy nie może:

  1. przechodzić przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  2. zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  3. przebiegać przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  4. chodzić po torowisku;
  5. wchodzić na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  6. przechodzić przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  7. korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Więcej o: