Tych kierowców najczęściej kontrolują w całej Europie. Też do nich należysz?

Myślisz, że to kierowcy samochodów osobowych są najczęściej kontrolowani przez służby? Nic bardziej błędnego. Okazuje się, że jest jedna grupa kierujących, dla której przygotowano aż kilka zmasowanych akcji kontrolnych w całej Europie. W kilkunastu krajach trwa zorganizowana akcja międzynarodowego policyjnego stowarzyszenia Roadpol.

Czas na nową zmasowaną akcję policyjną. Funkcjonariusze drogówki prowadzą w całej Europie akcję koordynowaną przez europejską organizację policji ruchu drogowego Roadpol. To już druga tegoroczna kampania Truck & Bus, która oznacza wzmożone kontrole samochodów ciężarowych i autobusów (zwykle w ciągu tygodnia służby sprawdzają nawet ponad 300 tys. pojazdów). To nie będzie ostatnia taka akcja w tym roku. Kolejna odbędzie się już za kilka miesięcy. Zaplanowano ją na listopad 2024 r.

Zobacz wideo Nowe Audi A4. Sprawdzamy, jak jeździ jeden z najbardziej pożądanych samochodów na polskim rynku [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Policyjna akcja trwa cały tydzień. Zaczęła się w poniedziałek 13 maja 2024 r, a skończy w niedzielę 19 maja 2024 r. Ostatni dzień tygodnia roboczego zwykle wiąże się ze wzmożonymi kontrolami ciężarówek i czasu pracy kierowców. W weekend można zaś oczekiwać, że inspektorzy i policjanci zwrócą większą uwagę na autobusy oraz warunki podróży dla pasażerów.

Oto co sprawdzają policjanci i inspektorzy

Jak wygląda typowa kontrola drogowa podczas akcji Roadpol Truck & Bus? Funkcjonariusze zazwyczaj koncentrują się na przestrzeganiu przepisów dotyczących czasu pracy kierowców. Sprawdzają także stan techniczny pojazdu oraz odpowiednie zabezpieczenie ładunku (ze szczególnym uwzględnieniem towarów niebezpiecznych w ramach przewozów ADR).

W niektórych regionach Europy służby zwracają także większą uwagę na respektowanie przepisów (właściwa prędkość podczas skręcania, zwracanie uwagi na pieszych znajdujących się w pobliżu pojazdu czy stosowanie się do zielonej strzałki). Zwykle badana jest także trzeźwość, gdyż regularnie zdarza się, że nawet podczas wcześniej zapowiedzianych zmasowanych kontroli trafiają się kierowcy znajdujący się pod wpływem alkoholu.

Czy zmasowane kontrole drogowe w całej Europie to dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.