Przed jazdą zrób dwie rzeczy, a szybko schłodzisz samochód. Nawet, jak stał w słońcu

W słoneczny dzień wejście do samochodu może być naprawdę nieprzyjemne. Nie potrzeba wielkich upałów, żeby wnętrze się mocno nagrzało. Jak szybko schłodzić auto?

Bez względu na fakt jak upalnie nie byłoby na zewnątrz, po otwarciu drzwi auta zaparkowanego w słońcu, zawsze poczujesz uderzenie fali ciepła. Dlatego najlepiej unikać zostawiania samochodu na słońcu, ale to porada oczywista i z gatunku tych, których czasem po prostu nie da się zastosować. Kierowca nie zawsze ma komfort wyboru idealnego miejsca. Wraz z wiosną do Polski w końcu wróciło słońce, a z nim problem nagrzewającego się wnętrza. Są na to skuteczne sposoby.

Nagrzany samochód. Zrób dwie rzeczy, zanim ruszysz

Wielu kierowców wsiada do samochodu, odpala silnik i włącza klimatyzację. Ta w końcu poradzi sobie z gorącem, ale to złe rozwiązanie. Klimatyzacja będzie musiała pracować na pełnych obrotach przez dłuższy czas, co nie jest efektywne, a poza tym można się poważnie przeziębić. Klimatyzacji warto więc pomóc. Po pierwsze, otwieramy okna na początek jazdy. Otwarte okna sprawią, że wnętrze samochodu szybko się przewietrzy, a rozgrzane powietrze ucieknie z kabiny na zewnątrz.

Właśnie dlatego niektórzy polecają jeszcze przed jazdą otworzyć okna i... kilka razy poruszyć dynamicznie drzwiami, a nawet nimi trzasnąć. Naszym głównym celem jest pozbycie się ciepłego powietrza, a to skuteczna metoda. I co ważne zajmuje tylko krótką chwilę. W ten sposób wsiądziemy do chłodniejszego samochodu, a klimatyzacja będzie miała łatwiejsze zadanie.

Jeśli akurat się nie spieszycie, to warto przed jazdą otworzyć okna i zostawić auto na kilka minut. Zwykłe otwarcie szyb może obniżyć temperaturę o kilkanaście stopni.

Jak schłodzić samochód, jeśli nie masz lub nie działa klimatyzacja?

Stosujemy dokładnie te same porady. Kiedy ruszycie już w trasę, także zadbajcie o właściwy przepływ powietrza. W tym celu należy uruchomić dmuchawę (niekoniecznie klimatyzację) z wysoką prędkością i otworzyć część szyb. Szybko poczujecie ulgę. Przepływające przez kabinę powietrze będzie w naturalny sposób ją chłodzić. Pamiętajcie jednak o jednej pułapce. Wietrząc wnętrze w czasie jazdy należy zachować zdrowy rozsądek i unikać mocnych przeciągów. Mogą doprowadzić do paraliżu mięśni szyi czy twarzy lub zapalenia ucha. 

Wbrew pozorom łatwo się przeziębić. Zwłaszcza, jeśli używacie klimatyzacji i każecie jej mocno wiać bardzo zimnym powietrzem. Eksperci doradzają, aby na początku jazdy nagrzanym samochodem nie rozkręcać klimy od razu na maksa. W samochodach z automatyczną klimatyzacją warto wybrać ustawienie Eco, o ile jest dostępne.

Czy da się uniknąć nagrzania samochodu?

Są sytuacje, w których po prostu musimy zostawić samochód na słońcu i nic na to nie poradzimy. A co jeśli wasze miejsce pod blokiem lub domem jest narażone na słońce? Dobrym rozwiązaniem jest specjalna osłona przeciwsłoneczna, którą można założyć i na przednią, i na tylną szybę. Znacznie ograniczy się przez to wpadanie promieni do środka. Jeśli macie okno dachowe lub szyberdach, to nie zapomnijcie ich zasłonić.

Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?
Więcej o: