Chcieli wywieźć dwie Tesle Cybertruck do Rosji. Wpadli na granicy

Zachodnie auta są łakomym kąskiem w Rosji odciętej od reszty świata embargiem. Szczególnie gdy mówimy o tak nietuzinkowym modelu, jak Tesla Cybertruck. Dwa elektryczne pickupy nie trafią jednak do Moskwy. Zostały zatrzymane na litewskiej granicy.

Rosja jest gospodarczo alienowana. Europa nie może z nią handlować. Rosjanie z kolei nie mają dostępu do zachodniej motoryzacji. Przynajmniej w teorii. W praktyce bywa z tym różnie. Bo nowe modele samochodów są widywane na ulicach Moskwy. A wszystko za sprawą nielegalnego eksportu.

Dwa Cybertrucki zatrzymane na granicy. Miały trafić do Rosji

Nie wszystkim proceder się jednak udaje. Dobrze udowodniły to litewskie służby celne. Zatrzymały właśnie dwie Tesle Cybertruck na przejściu granicznym w Solecznikach. Pojazdy prawdopodobnie miały najpierw trafić na Białoruś, a później do prywatnych odbiorców w Rosji. Zamiast pokonać trasę na wschód, stoją teraz na parkingu strzeżonym. A kierowcy mają poważne problemy.

Wartość dwóch elektrycznych SUV-ów została oszacowana na 200 tys. euro. Przemytnicy pojazdów zostali oskarżeni o nielegalny proceder oraz naruszenie sankcji międzynarodowych. Czemu wpadli? Tego nie wiadomo. Być może mieszali się w zeznaniach, a być może uwagę celników zwróciły dwa jadące gęsiego Cybertrucki. To jednak auta dość nietuzinkowe.

Grzywna to jedno. Kierowcy dostaną też 50 tys. euro kary od Tesli

Pikanterii sprawie dodają tak naprawdę dwa fakty. Po pierwsze nie tak łatwo jest kupić pickupa Tesli. To samochody naprawdę rzadkie i naprawdę wyjątkowe. Nadwozie pojazdu jest wykonane ze stali nierdzewnej. Nie ma na nim żadnego lakieru! A smaczku dodaje też napęd. Topowa odmiana ma 857 koni mechanicznych. Może przyspieszyć do 100 km/h w zaledwie 2,6 sek.

Po drugie przemytnicy poza sankcjami natury prawnej na Litwie, narażają się na problemy z samą Teslą. Podczas zakupu Cybertrucka należy bowiem podpisać zobowiązanie, że nabywca nie odsprzeda pojazdu. Złamanie tego zapisu oznacza 50 tys. euro kary.

Zobacz wideo Ukradli skrzynie biegów za 1,2 mln zł. Kryminalni złapali ich na gorącym uczynku
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.